Szulc: kończą się negocjacje dotyczące programów lekowych

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc poinformował w środę (14 marca), że kończą się negocjacje z firmami farmaceutycznymi dotyczące cen leków, które znajdą się od lipca w programach lekowych. Programy te mają zastąpić obowiązujące obecnie programy terapeutyczne.

Wiceminister przedstawił w środę sejmowej Komisji Zdrowia informację na temat wdrażania przepisów ustawy refundacyjnej obowiązującej od 1 stycznia, m.in. przygotowania do przejścia od 1 lipca z programów terapeutycznych na lekowe.

- Negocjacje w sprawie cen leków do programów lekowych w zasadzie zostały zakończone. Na ponad 650 leków, 23 wymagają jeszcze dalszych negocjacji, ale przypuszczam, że do końca tygodnia zostaną one zakończone - poinformował Jakub Szulc.

- Chcemy być gotowi ze strukturą i opisem programów do końca marca - tak, aby prezes NFZ miał trzy miesiące na przygotowanie oprzyrządowania i kontraktacji - dodał.

Posłowie zwracali uwagę na to, że apteki szpitalne mają problemy z zakupem leków, ponieważ nie mogą kupować ich po cenach wyższych niż cena leku wyznaczającego limit w danej grupie. Według Anny Zaleskiej (PiS), może to odbić się na zdrowiu pacjentów, którzy w szpitalu będą musieli przyjmować inne leki niż dotychczas.

Według Bolesława Piechy (PiS) szpitale mają problem też z rozstrzyganiem przetargów na leki. Poseł pytał o zasady tworzenia grup limitowych leków. - Kto łączył leki w te grupy i na jakiej podstawie decydował, który lek jest podstawą grupy limitowej? - pytał.

Wiceminister zdrowia przyznał, że niektóre placówki mają wątpliwości, co do stosowanych cen zakupu przy rozpisywaniu przetargów na zakup leków refundowanych. Jednocześnie dodał, że "podstawę ceny zakupu można obliczyć według prostego arkusza wyliczeń".

Przypomniał, że minister zdrowia wydał w tej sprawie dwa komunikaty, w których wskazał, że w przypadku zakupu produktów przez świadczeniodawców, urzędowa cena zbytu i urzędowa marża hurtowa mają charakter ceny i marży maksymalnej, a nie sztywnej, co oznacza iż mogą być niższe.

Wytwórca sprzedający leki do hurtowni, które następnie przeznaczone są do świadczeniodawcy, może obniżyć cenę poniżej poziomu ceny urzędowej - podkreślił minister Szulc.

Zapewnił, że resort będzie starał się podejmować działania, które ułatwią szpitalom zakup leków do aptek szpitalnych. Jakub Szulc zapowiedział, że szczegółową informację na temat zasad tworzenia grup limitowych leków przedstawi na piśmie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH