Szpitalne spółki także się zadłużają

Pacjenta nie interesuje, kto jest właścicielem danej placówki - czy to jest jednostka samorządowa, publiczna, czy prywatna - mówi w wywiadzie dla miesięcznika Rynek Zdrowia Aleksander Sopliński, wiceminister zdrowia. - Pacjenta interesuje przede wszystkim dostępność i jakość usług.

Rynek Zdrowia: – Który z projektów pakietu ustaw pozostawionych przed minister Ewę Kopacz jest – pana zdaniem – szczególnie ważny dla systemu ochrony zdrowia i dlaczego?
Aleksander Sopliński: – Jedną z najważniejszych ustaw jest z pewnością ustawa refundacyjna, która ma na celu przede wszystkim uporządkowanie gospodarki lekami. Przed jej wejściem w życie, te kwestie regulowały dwie ustawy: o cenach z lipca 2001 roku i ustawa o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Zdarzało się, że zapisy tych dwóch ustaw nie były ze sobą spójne.

Należy pamiętać, że ustawa refundacyjna wdraża również dyrektywę unijną z roku 1988, dotyczącą przejrzystości regulacyjnych w ustalaniu cen na produkty lecznicze.

- Lekarze jednak uznali, że obarczono ich dodatkowymi obowiązkami, szczególnie biurokratycznymi, ponadto grozi się im surowymi karami.

- Myślę, że ostatnie rozporządzenie w sprawie recept uprościło te obowiązki. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić.  Chodzi o interes pacjenta i odpowiedzialność za jego właściwe leczenie. Należy pamiętać, że przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej lekarz również był odpowiedzialny za przepisane recepty na leki refundowane.

- W marcu 2011 roku, jeszcze jako poseł PSL, zapowiadał pan poprawkę, aby po 4 latach funkcjonowania m.in. ustawy refundacyjnej przeprowadzony został audyt sprawdzający. Nie za późno?
- Zapowiadałem audyt dwóch ustaw: refundacyjnej i ustawy o działalności leczniczej. Jak wiadomo, ustawa refundacyjna weszła w życie i była już nowelizowana. Co dwa miesiące będzie ogłaszany nowy wykaz leków refundowanych. Komisja Ekonomiczna  pracuje nad poszerzeniem tej listy. O audycie możemy mówić dopiero wtedy, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Natomiast część przepisów ustawy o działalności leczniczej wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2012 roku i wtedy zobaczymy, w jaki sposób ustawa będzie realizowana w całości.

- Już pojawiła się lawina zastrzeżeń wobec tej ustawy.
– W ministerstwie trwają prace nad nowelizacją tej ustawy – przede wszystkim dotyczy to kwestii ubezpieczeń od zdarzeń medycznych. Jest propozycja, żeby ubezpieczenia te nie były obowiązkowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH