Szpitale obawiają się, że stracą kosztem poradni

Narodowy Fundusz Zdrowia chce, aby w przyszłym roku poradnie specjalistyczne przejmowały od szpitali kolejne procedury zabiegowe. Taki plan niepokoi szefów szpitali m.in. w woj. świętokrzyskim - informuje Gazeta Wyborcza.

- Każdy z państwa chciałby, żeby w planie finansowym na przyszły rok kwoty nie były mniejsze, ale nie możemy tego zagwarantować. Musimy pewne środki przesunąć w stronę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, taka jest polityka Funduszu - mówiła podczas posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego dyrektorka świętokrzyskiego oddziału NFZ Zofia Wilczyńska. O spotkanie poprosili dyrektorzy szpitali powiatowych, których boją się o to, jaki będzie przyszły rok.

- Chcielibyśmy przekazać do Ministerstwa Zdrowia i centrali NFZ, jakie problemy mamy tu, na dole - podkreślał Józef Grabowski, dyrektor szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dyrektorzy lecznic od dawna domagają się zwiększenia kontaktów i lepszej wyceny świadczeń. - Mamy świadomość tych problemów, ale niestety, nie mamy na to wpływu - zapewniała Wilczyńska.

Jak już informowaliśmy, oddziały NFZ otrzymają w 2014 r. tyle samo pieniędzy na leczenie jak tym roku. Wszystko wskazuje na to, że świętokrzyski Fundusz będzie miał do dyspozycji nieco ponad 2 miliardy złotych. 47 proc. z tej kwoty pójdzie na leczenie szpitalne. Dyrektorzy szpitali nie dostali jeszcze szczegółowych propozycji. Ale skoro więcej pieniędzy trafi do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), to wiadomo, że oni dostaną mniej - spekuluje Gazeta Wyborcza.

Wzmocnienie roli AOS zapowiadała w rozmowie Rynkiem Zdrowia prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. To jeden z priorytetów Funduszu na 2014 rok.

Czyt.: Prezes NFZ: rozmawiajmy o zmianach w systemie finansowania świadczeń

- To kontynuacja rozpoczętych wcześniej działań, zwiększających liczbę procedur zabiegowych wykonywanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Dotyczy to w zasadzie wszystkich poradni zabiegowych - chirurgii ogólnej i dziecięcej, chirurgii onkologicznej, chirurgii szczękowo twarzowej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, położnictwa i ginekologii, proktologii, urologii oraz okulistyki i otolaryngologii - wyliczała prezes Pachciarz.

Dodała, że pomimo poprawy wyceny procedur zabiegowych, porady zabiegowe w tych dziedzinach stanowią znikomy procent. - W związku z tym od stycznia 2014 roku planujemy wprowadzić mechanizm finansowy, który da podstawę do premiowania poradni realizujących świadczenia zabiegowe w wymienionych wyżej dziedzinach na odpowiednio wysokim poziomie - zaznaczyła Agnieszka Pachciarz.

Więcej: kielce.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH