Szefowie resortów zdrowia i polityki społecznej o pomysłach na opiekę nad seniorami

Żyjemy coraz dłużej, ale nie tylko długość życia jest ważna, ale i jego jakość - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do kwestii opieki nad osobami w podeszłym wieku.

W środę (17 września) w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja "Rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych". Zorganizowano ją w ramach projektu "Strategia rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi", finansowanego ze środków unijnych.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że Polska może być innowacyjna w dziedzinie opieki nad seniorami. Jak poinformował, w tym tygodniu UE opublikowała raport podsumowujący, jak poszczególne kraje podeszły do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W raporcie - jak mówił - dwa kraje wybijają się jako te, które zmieniły swoje podejście do polityki senioralnej i wypracowały nowe strategie w tej dziedzinie: Polska i Portugalia.

Mówiąc o wyzwaniach w związku ze zmianą demograficzną społeczeństwa minister zwrócił uwagę na potrzebę wsparcia seniora w jego środowisku. Podkreślał, że w tym systemie bardzo ważna jest opieka medyczna, dlatego potrzeba wyspecjalizowanej kadry - nie tylko lekarzy i pielęgniarek, ale także rehabilitantów, ratowników medycznych; opieka długoterminowa stwarza nowe wyzwania - potrzebni będą przedstawiciele takich zawodów jak asystent osoby starszej, opiekun osoby starszej.

- Srebrna ekonomia i białe miejsca pracy stanowią dziś nasze wspólne wyzwanie - mówił.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przyznał, że mamy ogromny problem z liczbą geriatrów, ale jest to problem całej Europy. Przypomniał, że jego resort podejmuje kroki, by zachęcić do wybierania tej specjalizacji, a także ułatwia lekarzom innych specjalności specjalizowanie się w tej dziedzinie.

Zwrócił też uwagę , że ma powstać Narodowy Instytut Geriatrii, gdzie szkolić się będą lekarze. Jak mówił, specjaliści będą szkolić w terenie lekarzy innych specjalności.

- Naszym celem nie jest to, żeby w każdym szpitalu powiatowym był geriatra, ale żeby w każdym takim szpitalu był lekarz, który przeszedł szkolenie geriatryczne - podkreślił. Arłukowicz przekonywał, że polityka senioralna nie może być kreowana przez jedno ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH