Szef "S": kwestie związane z protestami rezydentów powinna rozwiązywać RDS Piotr Duda: - Rezydenci poparli postulaty "Solidarności", o których my mówimy od 27 lat. Fot PTWP/Michał Oleksy

Takie problemy powinna rozwiązywać Rada Dialogu Społecznego, dziwię się ministrowi Radziwiłłowi, który powołuje zespół - powiedział w piątek (27 października) w Gdańsku lider "S" Piotr Duda pytany o możliwe kompromisowe rozwiązania mogące zakończyć trwający od wielu dni protest lekarzy rezydentów.

Szef "S" zaznaczył, że "takie problemy powinna rozwiązywać Rada Dialogu Społecznego". - Dziwię się ministrowi, który powołuje zespół - mówił Duda przypominając, że w poniedziałek "u prezydenta Andrzeja Dudy" odbędzie się spotkanie Rady Dialogu Społecznego, w której przewodnictwo obejmuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Zaprosiliśmy na to spotkanie także lekarzy rezydentów, żeby wspólnie się zastanowić, jak z tego problemu wyjść - powiedział, wyrażając nadzieję, iż minister Rafalska, jako przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego "przejmie negocjacje z rezydentami i nie tylko z nimi". Jak ocenił, minister Elżbieta Rafalska "potrafi prowadzić dialog społeczny".

- Jak ktoś mnie pyta, czy ja popieram postulaty rezydentów, to ja powiem, że rezydenci poparli postulaty "Solidarności", o których my mówimy od 27 lat - mówił również Duda przypominając, że rok temu przedstawiciele "S" okupowali Ministerstwo Zdrowia, a ich postulaty były zbliżone do postulatów lekarzy rezydentów.

- Ustalono (po ubiegłorocznym proteście "S" - PAP), że do lipca przygotowany zostanie projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia dla pracowników medycznych i niemedycznych. Zostaliśmy oszukani. Wyszła tylko ustawa o pracownikach medycznych - powiedział Duda.

Dodał, że "jest przekonany, iż minister Rafalska podejdzie do tego w sposób bardzo odpowiedzialny, rząd przejmie tę inicjatywę od ministra Radziwiłła i wyjdzie się z tego impasu".

- Na pewno dzisiaj nie jest wyjściem z impasu to, że dostanie podwyżkę tylko jedna grupa zawodowa. Dzisiaj jest moment trudny - lekarze rezydenci podjęli decyzję o strajku głodowym. Ja szanuję ich autonomię. My ich zapraszamy do rozmów w Radzie Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że ten protest się jak najszybciej zakończy z pożytkiem dla wszystkich, nie tylko dla jednej grupy zawodowej w ochronie zdrowia - powiedział Duda.

- My od lat mówimy, że powinny być zwiększone nakłady na ochronę zdrowia, ale dodajemy od razu, że musi być większa transparentność, kontrola wydawania tych pieniędzy, bo obojętnie, jakie pieniądze pójdą w system ochrony zdrowia, to gdzieś wpadają i ich nie ma - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH