Szczyt Klimatyczny COP 24: delegacja ONZ i Ministerstwa Środowiska w Katowicach Przedstawiciele władz miasta i województwa podkreślają, że Katowice byłyby idealnym miejscem na takie wydarzenie ze względu na tematykę obrad. Fot. PTWP Michał Oleksy

Delegacja ONZ i Ministerstwa Środowiska odwiedziła Katowice. Wizyta ma związek z ubieganiem się przez stolicę województwa śląskiego o organizację w przyszłym roku Szczytu Klimatycznego COP24.

• Delegacja ONZ i Ministerstwa Środowiska ocenia możliwość zorganizowania w Katowicach Szczytu Klimatycznego COP 24.

• W programie pobytu znalazła się m.in. wizyta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, budynku NOSPR-u, Muzeum Śląskiego i na Stadionie Śląskim. Oceniane jest też funkcjonowanie komunikacji publicznej.

• Przedstawiciele władz miasta i województwa podkreślają, że Katowice byłyby idealnym miejscem na takie wydarzenie ze względu na tematykę obrad, które mają dotyczyć przyszłości węgla kamiennego.

Delegacja spędzi w Katowicach dwa dni (5-6.04). W programie pobytu znalazła się m.in. wizyta w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, budynku NOSPR-u, Muzeum Śląskiego i na Stadionie Śląskim. Członkowie delegacji odwiedzą ponadto dworzec autobusowy w Katowicach oraz przejadą się tramwajem.

Szczyt Klimatyczny COP24 (Conference of the Parties) jest najważniejszym organem Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jak poinformowała Laura Lopez, dyrektor ds. obsługi konferencji przy ONZ w wydarzeniu tym może wziąć udział ok. 15 tysięcy uczestników i ok. 13 tysięcy gości.

Od listopada ubiegłego roku wiadomo, że przyszłoroczna edycja Szczytu odbędzie się w Polsce. Swoje kandydatury zgłosiły Katowice i Gdańsk. Ostateczna decyzja o wyborze lokalizacji ma zapaść pod koniec tego roku.

Podczas dzisiejszego (5.04) briefingu dla mediów prezydent Katowic Marcin Krupa zwrócił uwagę, że COP24 dotyczyć będzie tematyki węgla.

- A gdzie mówić o węglu jak nie w Katowicach, w metropolii śląsko-zagłębiowskiej? – zapytał retorycznie prezydent Krupa. Wyraził ponadto przekonanie, że Katowice są znacznie lepiej przygotowane do organizacji tego wydarzenia niż Gdańsk.

Jak ocenił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski potencjał Katowic absolutnie daje podstawy, by miasto mogło zorganizować wydarzenie tej rangi jak COP24, a przeobrażenia, jakie przeszedł ten region w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach, pokazują jak wiele zrobiono w nim dla poprawy klimatu.

- To jest kluczowy argument, który powinien przesądzić o tym, że Szczyt Klimatyczny ONZ powinien się odbyć właśnie w Katowicach - dodał, zapewniając o swoim poparciu dla idei zorganizowania COP24 w Katowicach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH