Szczecin: ruszyły konsultacje drugiego pakietu programu "Za życiem" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Cykl regionalnych konsultacji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ws. drugiego pakietu ustaw programu "Za życiem" zainaugurowała w piątek (23 czerwca) w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Senatorowie jednogłośnie przyjęli w czwartek (22 czerwca) ustawę ws. realizacji programu "Za życiem". Program ma wspierać rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Jego realizacja wymaga nowelizacji kilku ustaw. Uchwalona przez Sejm i przyjęta bez poprawek przez Senat ustawa jest pierwszym etapem realizacji tego programu, drugi etap zostanie wprowadzony kolejnym projektem ustawy, której przyjęcie zaplanowano na IV kwartał br.

- Konsultacje będą dotyczyły drugiego pakietu ustaw i będą poświęcone m.in. zmianom w zakresie funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) - powiedziała dziennikarzom Rafalska. Jak dodała, na koniec 2016 r. w kraju było 708 warsztatów, w których było 26,5 tys. niepełnosprawnych, a zatrudnienie podjęło tylko 390 spośród nich.

- Chcemy utworzenia klubów rehabilitacji przy WTZ. Ich uczestnicy doświadczają trudności w funkcjonowaniu na rynku pracy i my musimy wspierać te osoby, nie tylko na etapie podjęcia zatrudnienia, ale również później, bo nie wiemy jak długo one pozostaną na tym rynku - powiedziała Rafalska.

Ministerstwo chce także rozdzielenia zadań rehabilitacji społecznej od rehabilitacji zawodowej w WTZ. - Związane jest to z wieloletnimi doświadczeniami w ich funkcjonowaniu i tym, że rozmijają się pewne oczekiwania. Chcemy wprowadzić staż rehabilitacyjny, zmodyfikować finansowanie warsztatów, wprowadzić np. obowiązek zwrotu środków, jeżeli jest długa nieobecność uczestników w warsztacie, żeby uniknąć takiej sytuacji, że ktoś całymi latami jest nieobecny, a WTZ otrzymuje na ten cel środki - dodała Rafalska.

- Kolejną propozycją są zmiany w zakresie zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością - poinformowała Rafalska. Propozycja ministerstwa dotyczy wydłużenia zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni w przypadku choroby dziecka z niepełnosprawnością.

- Proponujemy także zmianę w kodeksie pracy, gdzie będzie prawo do korzystania z indywidualnego rozkładu czasu pracy lub ruchomego czasu pracy oraz z tzw. telepracy - kontynuowała Rafalska.

- Uważamy, że te elastyczne rozwiązania, jeżeli chodzi o rodziców dzieci niepełnosprawnych to jest szansa na to, żeby oni godzili czasami bardzo trudne, odpowiedzialne i długotrwałe obowiązki opiekuńcze nad dzieckiem niepełnosprawnym i mogli czasowo pracować - podkreślała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH