Szczecin: radne PO złożyły projekt uchwały ws. dofinansowania in vitro

Projekt uchwały ws. dofinansowania z budżetu miasta m.in. metody zapłodnienia in vitro złożyły w piątek (30 listopada) w sekretariacie przewodniczącego rady miasta radne szczecińskiej PO. Głosowanie nad projektem ma odbyć się w grudniu.

Radna PO Joanna Bródka poinformowała, że projekt zakłada dofinansowanie do procedury in vitro dla par mieszkających w Szczecinie i bezskutecznie starających się o poczęcie co najmniej od roku. 

- Przewidujemy, że dofinansowanie byłoby na poziomie 2 tys. zł do jednej procedury, a pary mogłyby sorzystać z niego maksymalnie trzy razy. Projekt, jako program medyczny, zakłada również otwarty konkurs ofert dla podmiotów wykonujących zapłodnienie in vitro - dodała Bródka. 

Według radnych, większość w klubie PO opowiedziała się za projektem, jedynie dwóch zastanawia się jeszcze nad jego poparciem. Radne zapowiedziały także, że nie będzie dyscypliny partyjnej podczas głosowania nad projektem. 

Program leczenia niepłodności, w tym metodą in vitro, miałby się rozpocząć 1 lipca przyszłego roku, a zakończyć w 2016 r. Według dokumentu, który - jak zaznaczyli radni, powstał we współpracy z ekspertami - program objąłby 220 procedur rocznie i kosztowałby w skali roku 440 tys. zł. 

Według danych GUS w Szczecinie jest blisko 11 tys. par, które dotknął problem niepłodności. Radni SLD zamierzają poprzeć projekt w głosowaniu, natomiast radni PiS zapowiedzieli, że nie poprą go przede wszystkim ze względów światopoglądowych. 

Przeciwnicy dofinansowania metody in vitro skupieni wokół Komitet Obywatelskiego, w którym są m.in. ekonomiści, prawnicy i lekarze ze Szczecina, zbierają podpisy pod sprzeciwem w tej sprawie. Ma on trafić do prezydenta miasta i przewodniczącego rady miejskiej. W ich ocenie metoda in vitro nie jest leczeniem niepłodności i pociąga za sobą wiele negatywnych dla zdrowia skutków.

Jak zaznaczył na początku listopada eurodeputowany PO Sławomir Nitras, szczeciński program ma być komplementarny z powstającym programem rządowym dofinansowania in vitro. 

Od 1 lipca 2013 r. ruszyć ma program zdrowotny resortu zdrowia, przewidujący współfinansowanie z budżetu państwa zapłodnienia in vitro. Z budżetu ma być finansowane 70-80 proc. kosztów procedury. Program przewidziany jest na trzy lata; ma objąć 15-20 tys. par. Będą mogły być zakwalifikowane do niego kobiety do 40. roku życia. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Finansowane mają być trzy próby zapłodnienia metodą in vitro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH