Szczecin: blisko 13 tys. przeciwników dofinansowania in vitro z budżetu miasta

Blisko 13 tys. podpisów zebrali przeciwnicy projektu uchwały autorstwa szczecińskich radnych PO ws. dofinansowania z budżetu miasta m.in. metody zapłodnienia in vitro. Według przeciwników projektu, nie jest ona leczeniem niepłodności i pociąga za sobą komplikacje.

Bartłomiej Ilcewicz z katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana, które zbierało podpisy przeciwników dofinansowania in vitro, podkreślił w czwartek (13 grudnia), że liczba zebranych podpisów jest kilkakrotnie większa od liczby podpisów zwolenników zebranych pod projektem radnych PO (2,2 tys.).

Według niego "przeznaczenie przez Szczecin 400 tys. zł na dofinansowanie in vitro jest kroplą w morzu potrzeb". - Jedna próba to koszt około 10 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że pierwsza rzadko kończy się sukcesem, zwykle potrzeba dwóch lub trzech. Dofinansowanie do każdej z nich ma wynosić zaledwie 2 tys. zł. Łatwo więc przeliczyć, że będzie ono przeznaczone dla niewielkiej liczby par - powiedział Ilcewicz.

Zbieranie podpisów ma potrwać do najbliższej niedzieli, mają być one złożone na początku tygodnia w biurze Rady Miasta.

Według przeciwników dofinansowania, metoda in vitro nie jest leczeniem niepłodności i pociąga za sobą m.in. więcej poronień, ciąże pozamaciczne, ciąże mnogie, porody przedwczesne czy choroby genetyczne.

Projekt uchwały ws. dofinansowania z budżetu miasta m.in. metody zapłodnienia in vitro złożyły pod koniec listopada br. radne szczecińskiej PO. W przyszłym tygodniu ma odbyć się głosowanie w tej sprawie.

Dofinansowanie do procedury in vitro, według projektu, miałoby objąć pary mieszkające w Szczecinie i bezskutecznie starające się o poczęcie dziecka od co najmniej roku. Przewidywane dofinansowanie to 2 tys. zł do jednej procedury. Pary mogłyby maksymalnie trzy razy skorzystać z dofinansowania. Projekt, jako program medyczny, zakłada również otwarty konkurs ofert dla podmiotów wykonujących zapłodnienie in vitro.

Według radnych, większość w klubie PO opowiedziała się za projektem. Nie będzie dyscypliny partyjnej podczas głosowania.

Program leczenia niepłodności, w tym metodą in vitro, miałby się rozpocząć 1 lipca przyszłego roku, a zakończyć w 2016 r. Według dokumentu, który - jak zaznaczyli radni, powstał we współpracy z ekspertami - program objąłby 220 procedur rocznie i kosztowałby rocznie 440 tys. zł.

Według danych GUS, w Szczecinie mieszka około 11 tys. par dotkniętych problemem niepłodności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH