System pomocy osobom niesamodzielnym wymaga reformy - jest projekt ustawy

Stworzenie kryteriów orzekania o niesamodzielności, wprowadzenie bonów opiekuńczych, a także urlopów w celu opieki nad osobami niesamodzielnymi, przewiduje projekt ustawy zaprezentowany we wtorek (14 maja) podczas konferencji nt. pomocy osobom niesamodzielnym.

Projekt przygotowany przez grupę roboczą parlamentarzystów i ekspertów przedstawił senator Mieczysław Augustyn (PO).

- Społeczeństwo starzeje się i coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy i opieki - mówił Augustyn i przekonywał, że trzeba zreformować system pomocy osobom niesamodzielnym, aby wesprzeć rodziny, na których spoczywa główny ciężar opieki.

Według Augustyna, obecnie funkcjonujący system ma wiele niedoskonałości i braków, np. świadczenia finansowe są niewłaściwie adresowane, ponieważ np. dodatek pielęgnacyjny otrzymują wszystkie osoby po 75. roku życia, a nie każda go potrzebuje. Jak wyjaśnił, projekt ustawy, nad którym prace trwają od 5 lat, przewiduje wprowadzenie zamiast dodatku dla wszystkich, wsparcia dla osób z orzeczeniem o niesamodzielności. Orzekałyby o niej specjalne zespoły i kwalifikowały według trzech stopni niesamodzielności (znaczny, umiarkowany, lekki). W zależności od stopnia niesamodzielności wartość przyznanych świadczeń wynosiłaby 650 zł, 850 zł lub 1 tys. zł miesięcznie.

Senator zwrócił uwagę, że projekt gwarantuje, iż nadal organizatorem i gwarantem opieki ma być rodzina, jednak nie chodzi tylko o sprawowanie osobistej opieki, ale np. powierzenie jej profesjonalnemu opiekunowi, który otrzyma czek opiekuńczy za wykonane usługi. Augustyn wyjaśnił, że zaproponowano system bonów, a nie opłat gotówką, aby ograniczyć nadużycia.

Dodał, że członkowie rodziny, którzy sami zdecydują się sprawować opiekę, otrzymają refundację określonych kosztów. Członek rodziny mógłby także skorzystać z rocznego bezpłatnego urlopu w pracy w celu sprawowania opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Za ten okres miałby opłacone z budżetu składki na ubezpieczenie emerytalne. W projekcie przewidziano także wprowadzenie opieki zastępczej, aby umożliwić opiekunom z rodziny np. wyjazd na urlop.

W ośrodku pomocy społecznej ustalany byłby wspólnie z opiekunami zakres pomocy, świadczeń i podział obowiązków pomiędzy krewnych, opiekunów formalnych, pracowników pomocy społecznej lub pracowników ochrony zdrowia.

Augustyn wyjaśnił, że ustawa miałaby być wprowadzana etapami; w latach 2014-16 objęłaby osoby o I stopniu niesamodzielności, w latach 2017-18 również osoby o II stopniu, a od 2019 r. - osoby z orzeczeniem o III stopniu.

Projekt jest obecnie oceniany w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwie Zdrowia i w biurze legislacyjnym Senatu, a następnie zostanie przedłożony klubowi parlamentarnemu PO i premierowi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH