Świętokrzyskie: samorządy protestują przeciw likwidacji laboratoriów sanepidu

Analiza Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wykazała, że potrzeby województw są w stanie zaspokoić trzy laboratoria: w Kielcach, Busku Zdroju i Skarżysku-Kamiennej. Samorządy w Starachowicach, Sandomierzu i Włoszczowej protestują przeciw planom likwidacji laboratoriów na ich terenie.

Rada Powiatu w Starachowicach pod koniec lutego przyjęła stanowisko sprzeciwiające się zamiarowi likwidacji Oddziału Laboratoryjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wskazała, że uzyskany przez oddział ''Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego'' potwierdza spełnienie europejskich norm w zakresie badań laboratoryjnych.

W stanowisku podkreślono, że Rada Powiatu w Starachowicach przekazała w nieodpłatne użytkowanie na okres 25 lat budynek, w którym aktualnie funkcjonuje PSSE w Starachowicach. W przekonaniu Rady północną część województwa świętokrzyskiego optymalnie zabezpieczy laboratorium w Starachowicach, do którego powiaty: ostrowiecki i skarżyski będą miały porównywalną odległość.

Protestują też we Włoszczowej, gdzie zebrano podpisy przeciw likwidacji miejscowego laboratorium.

- Bronimy laboratorium, bo jest doskonale wyposażone i potrzebne. Jeśli likwidacja stanie się faktem, czeka nas dojeżdżanie do Kielc, co będzie potężnym utrudnieniem dla mieszkańców - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Stanisław Nowak, zastępca burmistrza gminy Włoszczowa.

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Elżbieta Socha-Stolarska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, zgodnie z ustaleniami przekazanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny, przesłała projekt dotyczący wykazu stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonujących badania laboratoryjne i pomiary oraz propozycję przyporządkowania terytorialnego, dla którego dana stacja sanitarno-epidemiologiczna będzie wykonywać nieodpłatnie badania tak, aby całkowicie zabezpieczony został obszar działania woj. świętokrzyskiego.

- Od przełomu lat 2008-2011 w laboratoriach Państwowej Inspekcji  Sanitarnej na terenie województwa świętokrzyskiego obserwuje się systematyczne zmniejszenie ilości wykonywanych oznaczeń w ramach bieżącego nadzoru - informuje dyrektor Socha-Stolarska.

Tłumaczy, że związane jest to ze zmianami w przepisach prawnych co do określonych kierunków badań, koncentracją niektórych badań wynikającą z wzrastających wymagań Komisji Europejskiej dotyczących konieczności specjalizacji poszczególnych laboratoriów działających np. w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia, jak i rozwiązań w zakresie podmiotów odpowiedzialnych za wykonanie badań w ramach tzw. kontroli wewnętrznej.

- Po przeprowadzeniu analizy w zakresie wykonywania badań laboratoryjnych oceniłam, że efektywne sprawowanie nadzoru i zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze zdrowia publicznego na terenie województwa świętokrzyskiego są w stanie zagwarantować trzy laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej tj.: WSSE w Kielcach, PSSE w Busku Zdroju i PSSE w Skarżysku-Kamiennej. Ich lokalizacja w środkowej, południowej i północnej części województwa umożliwi w miarę równomierny dostęp do badań podstawowych - wyjaśnia szefowa WSSE w Kielcach.

Podaje, że propozycja zostanie oceniona przez Radę Sanitarno-Epidemiologiczną, działającą jako ciało doradcze Głównego Inspektora Sanitarnego. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH