Świąteczna przerwa w rozmowach o funkcjonowaniu POZ w 2015 roku

Porozumienie Zielonogórskie i Kolegium Lekarzy Rodzinnych nie porozumiały się w poniedziałek (22 grudnia) z resortem zdrowia w sprawie finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. Obie organizacje podkreślają jednak wolę takiego porozumienia, także po stronie MZ. Kolejne rozmowy za tydzień.

Jak powiedział PAP prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, w trakcie poniedziałkowych rozmów ustalono, że do końca roku ma ukazać się rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych, w którym wymienione są badania, które wykonywać mają lekarze POZ.

W projekcie rozporządzenia ograniczono liczbę badań, które mają wykonywać lekarze POZ. Z listy usunięto m.in. USG węzłów chłonnych i szyi, krtani, przełyku, płuc, śródpiersia, jamy opłucnej i klatki piersiowej.

Uzgodniono ponadto, że pewnym zmianom będzie musiało ulec opublikowane już zarządzenie prezesa NFZ ws. zasad funkcjonowania POZ w 2015 r. Chodzi m.in o to, by pacjent, który w systemie eWUŚ widnieje jako nieuprawniony do świadczeń, nie był automatycznie traktowany jako nieubezpieczony i usuwany z list osób zapisanych do lekarza rodzinnego w placówkach POZ.

Krajewski poinformował, że zgodzono się także, iż w pierwszych miesiącach przyszłego roku powstaną standardy dotyczące medycznych wskazań do wystawienia pacjentowi karty szybkiej diagnostyki onkologicznej.

Porozumienia nie osiągnięto w zakresie finansowania
POZ w 2015 r. Jak ocenił prezes PZ, rozwiązanie proponowane przez MZ, tj. ujednolicenie stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) w przypadku wszystkich schorzeń, nie będzie działać na lekarzy motywująco w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Dziś za tych pacjentów lekarze otrzymują potrójną stawkę.

Lekarze chcą także, by placówki POZ nie były zobligowane do podpisywania umów z NFZ na czas nieokreślony. W ich ocenie rozwiązanie takie powinno być fakultatywne.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski powiedział z kolei PAP, że poniedziałkowe rozmowy dotyczyły głównie różnych wariantów finansowania POZ, w tym także zakładającego pozostawienie wyższych stawek za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Zaznaczył, że do poniedziałku 29 grudnia, na kiedy to zaplanowano kolejną turę negocjacji, wszystkie strony mają przeprowadzić kalkulacje finansowe dotyczące tych wariantów.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza ze strony resortu zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH