Stwardnienie rozsiane: jest szansa, że pacjenci wrócą do programu leczenia

Wiele wskazuje na to, że chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) będą mieli dostęp do tzw. terapii modyfikującej, trwającej dłużej niż 60 miesięcy. - Problem jest w trakcie rozwiązywania - potwierdza prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii. Jednak w opinii ekspertów, wdrażanie tych zmian można było przeprowadzić wcześniej.

Do refundowanych farmakoterapii w I linii leczenia SM należą produkty zawierające: interferonum beta 1a i 1b oraz octan glatirameru. Po niepowodzeniu tymi preparatami stosuje się leczenie immunomodulujące produktami: fingolimod i natalizumab w ramach programu leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu leczenia lekami terapii pierwszego rzutu lub w szybko rozwijającej się ciężkiej postaci SM.

Zgodnie z aktualną jeszcze treścią programu łączny czas leczenia pacjenta lekami modyfikującymi przebieg choroby zależy od decyzji lekarza i nie może przekraczać 60 miesięcy.

Problem pierwszej linii
Ograniczenie to dotyczy maksymalnego czasu leczenia w ramach programu lekowego. W związku z tym, jeśli co najmniej roczne leczenie pacjenta z wykorzystaniem leków I rzutu, tj. interferonu beta lub octanu glatirameru, zakończyło się niepowodzeniem i postępem choroby, to pacjent może być w ramach programu leczony lekami II rzutu (fingolimod i natalizumab) przez 12 miesięcy.

W przypadku gdy pacjent spełnia warunki umożliwiające przedłużenie leczenia o kolejne 12 miesięcy i nie istnieją okoliczności stanowiące o zakończeniu leczenia, terapia taka może być przedłużana o kolejne 12 miesięcy, ale maksymalnie do 60 miesięcy.

Decyzje o objęciu refundacją fingolimodu i natalizumabu jako leczenia drugorzutowego obowiązują od 1 stycznia 2013 roku.

- Zatem z uwagi na czas funkcjonowania programu oraz fakt, iż w jego ramach możliwe jest leczenie przez maksymalny okres pięciu lat, pierwsi pacjenci, którzy będą kończyć udział w  programie w związku z upływem maksymalnego okresu leczenia, mogą zostać z niego wyłączeni najwcześniej z dniem 1 stycznia 2018 roku - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Jednak problem mają pacjenci, którzy zaczęli leczenie interferonem w 2009 roku. Mieli być nim leczeni maksymalnie dwa lata, ale "załapali" się na zmianę przepisów: w 2011 roku przedłużono im możliwość terapii do 3 lat. Na początku 2012 znowu nastąpiła zmiana przepisów i przedłużenie do 5 lat.

Zatem szczęśliwcy, którzy mogli od 2009 roku kontynuować terapię przez 5 lat, po 1 stycznia 2014 roku zaczęli "wypadać" z leczenia. Nadzieję na rozwiązanie problemu przyniosła ubiegłoroczna kampania o przedłużenie terapii powyżej 60 miesięcy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH