Strona społeczna krytycznie o pracy nad ustawą ws. minimalnych wynagrodzeń Strona pracowników i pracodawców jest zaskoczona stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Fot. archiwum RZ

Strona społeczna wyraziła w czwartek (5 maja) wspólne, krytyczne stanowisko ws. prac nad ustawą dotyczącą minimalnych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Stanowisko zostało podpisane i skierowane w czwartek na ręce premier Beaty Szydło oraz przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy.

Strona pracowników i pracodawców reprezentowana w Trójstronnym Zespole ds. Ochrony Zdrowia wyraziła w piśmie - jak podano w komunikacie - zaskoczenie stanowiskiem przedstawiciela Ministerstwa Finansów, odmiennym od stanowiska Ministra Zdrowia, wobec opracowywanego w ramach Zespołu projektu ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

- Przedstawiciel Ministerstwa Finansów poinformował, że ustawa nie wpisuje się w ratio legis, gdyż tworzy wyłom w procesie ustalania wynagrodzeń innych grup zawodowych. To nie zostało powiedziane, ale - jak rozumiemy - Ministerstwo Finansów obawia się, że ustawa wyzwoli roszczenia innych grup zawodowych - powiedział nam Grzegorz Byszewski, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.

Dodał: - Sądziliśmy, że od półtora miesiąca pracujemy nad projektem uzgodnionego rządowo rozwiązania, tymczasem dowiedzieliśmy się, że co do zasady jest ono złe i nieakceptowane. Stąd sugestia jaką wyraziła strona pracowników i pracodawców w Zespole, by ws.projektu tej ustawy wypowiedziała się Rada Ministrów, byśmy mieli pewność, że pracujemy nad dokumentem, który zna strona rządowa.

"Oczekujemy pilnego wypracowania przez Radę Ministrów wspólnego stanowiska do ww. projektu i jego przedstawienia stronie społecznej" - zaznaczyli w piśmie podpisani w nim wspólnie przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", Forum Związków Zawodowych, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Business Centre Club.

Przypomnijmy, że projekt uregulowań wynagrodzeń minimalnych pracowników ochrony zdrowia zaprezentowano też  członkom zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. W zależności od zawodu byłyby ustalone współczynniki odnoszące się do średniej płacy krajowej (obecnie to 4,1 tys. zł brutto - red.).

W ramach danej grupy zawodowej stawek wynagrodzeń miałoby być kilka. W załączniku ustawy mają zostać ujęte wszystkie zawody medyczne i w zależności od np. wykształcenia czy stanowiska będą zróżnicowane współczynniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH