Stomatolodzy piszą do ministra: potrzebny program walki z próchnicą u dzieci Potrzebny program walki z próchnicą u dzieci. Fot. archiwum

Nie zmienimy niepojących statystyk występowania próchnicy wśród dzieci i młodzieży jeśli realizacja tzw. „programów profilaktycznych” będzie ograniczona wyłącznie do oceny stanu uzębienia - piszą do ministra zdrowia stomatolodzy i apelują o przemyślaną strategię walki z próchnicą u młodego pokolenia.

Poniżej publikujemy apel jaki dentyści z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej i polskiego oddziału Alliance for a Cavity Free Future wystosowali do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w sprawie Strategii Walki z Próchnicą Wśród Dzieci i Młodzieży.

Szanowny Panie Ministrze,
W ślad za wystąpieniem generalnym Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w sprawie konieczności stworzenia Strategii Walki z Próchnicą Wśród Dzieci i Młodzieży, przekazuję stanowisko środowiska stomatologów dziecięcych w tej sprawie.

(...) Dostępność do opieki stomatologicznej dla dzieci jest niewystarczająca i nierównomierna na terenie kraju, a lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie stomatologii dziecięcej, podejmujący się leczenia dzieci, są wynagradzani na znacznie niższym poziomie niż specjaliści w innych dziedzinach. Sprawą priorytetową jest wprowadzenie współczynnika korygującego dla świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ dla dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem posiadania specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

W ramach Strategii Walki z Próchnicą Wśród Dzieci i Młodzieży należy rozwiązać problem niedoszacowania procedur leczniczych realizowanych w tej grupie wiekowej, zwłaszcza dotyczących leczenia zębów mlecznych i leczenia endodontycznego zębów stałych niedojrzałych.

Dużym utrudnieniem jest także brak ważnych procedur diagnostycznych i leczniczych w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży niezbędnych do realizacji opieki stomatologicznej, np. brak podstawowego badania diagnostycznego, jakim jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, czy brak możliwości lakierowania profilaktycznego zębów mlecznych.

Podczas przygotowywania Strategii należy rozważyć także wyodrębnienie procedur specjalistycznych w dziedzinie stomatologii dziecięcej oraz zwiększenie ilości miejsc specjalizacyjnych w tej dziedzinie. (...)

Więcej w portalu infodent24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH