Starzejące się społeczeństwo wymusi wiele zmian w ochronie zdrowia FOT. Shutterstock

Polska, która jest obecnie jednym z najmłodszych narodów na Starym Kontynencie, do roku 2060 stanie się jedną z najstarszych populacji. Już teraz Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na osoby powyżej 65. r.ż. trzykrotnie więcej niż na pacjentów młodszych.

O najważniejszych wyzwaniach, które stawia - między innymi przed politykami - starzejące się społeczeństwo, eksperci rozmawiali podczas sesji "Perspektywy rozwoju geriatrii i technologii wspierających leczenie i opiekę w Polsce", która odbyła się w ramach Health Challenges Congress (Katowice, 18-20 lutego 2016 r.).

Sesję otworzył dr Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Zapewnił, że choć instytut geriatrią zajmuje się od niedawna, to już czeka na wymianę poglądów, zaprasza do współpracy, a wszyscy chętni specjaliści - nie tylko geriatrzy - mają szansę znaleźć w tej placówce swoje miejsce.

Demografia będzie bezwzględna
Prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, przedstawicielka sekcji „Ochrona zdrowia” Narodowej Rady Rozwoju, odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników spotkania.

- Polskie i międzynarodowe doświadczenia jasno pokazują, że rozwój geriatrii jest dziś kluczowym wyzwaniem współczesnych społeczeństw - napisał prezydent. - Liczę na to, że dzięki państwa determinacji i trosce polscy seniorzy będą mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i pomyślnością - wyraził nadzieję Andrzej Duda.

Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia, ekspert ochrony zdrowia EY przedstawił, jak będzie wyglądała struktura demograficzna Polski w ciągu następnych 15 lat.

- Osoby powyżej 80. r.ż. które dzisiaj stanowią w Polsce 3,7% całej populacji, w roku 2030 będą stanowiły 5,5% wszystkich obywateli. Z kolei osób powyżej 70. r.ż., których obecnie jest niecałe 11%, w roku 2030 będzie w naszym społeczeństwie blisko 17% - poinformował Jakub Szulc.

- To oznacza, że przesuwamy się dramatycznie w kierunku wieku poprodukcyjnego - dodał.

Ekspert zaznaczył, że choć Polska jest obecnie jednym z najmłodszych społeczeństw w Europie, w perspektywie do roku 2060 stanie się jednym z najstarszych. Jako najbardziej niepokojące Jakub Szulc uznał to, że starzejemy się w sposób zły, czyli bardzo mocno podupadamy na zdrowiu po osiągnięciu wieku senioralnego.

- Wiąże się tym jedno zasadnicze pytanie: ile będziemy potrzebowali środków na ochronę zdrowia? Jeżeli spojrzymy na dane NFZ, okazuje się, że na osoby w wieku do 65 lat rocznie Fundusz wydaje blisko trzykrotnie mniej niż na osoby powyżej tej granicy - podkreślił Szulc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH