Starostowie małopolskich powiatów: pogotowie powinno być publiczne

Podczas konwentu starostów powiatów małopolskich w Myślenicach dyrektorzy szpitali zaprezentowali treść pisma skierowanego na ręce m.in. prezydenta RP, premiera, ministra zdrowia, a także wojewody i marszałka. Jednym z postulatów jest podjęcie działań legislacyjnych mających na celu umożliwienie finansowania ratownictwa medycznego bezpośrednio przez wojewodę.

Wykluczyłoby to możliwość ogłaszania konkursów przez NFZ, a co za tym idzie - przejęcie ratownictwa medycznego przez podmioty prywatne. Podpisani pod apelem są zdania, że pogotowie ratunkowe powinno być instytucją publiczną, dokładnie tak samo jak policja czy straż pożarna - informuje Dziennik Polski. 

Zwracają także uwagę, że oddanie w prywatne ręce usług realizowanych dotychczas przez publiczne pogotowie ratunkowe byłoby niekorzystne finansowo dla szpitali, pozbawiłoby je bowiem przychodów z kontraktów na tę działalność.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Samorządowcy z Małopolski nie są odosobnieni w swoich obawach. W lipcu ub.r. w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Cezary Przybylski, starosta bolesławiecki, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego i Członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu także wskazywał, że w ocenie Konwentu prywatyzacja wspomnianych świadczeń pociągnie za sobą wiele negatywnych konsekwencji w funkcjonowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Czytaj: Ratownictwo medyczne powinno pozostać służbą publiczną

- Być może w ofercie ceny prywatnych firm będą korzystne, natomiast w momencie, kiedy siłą rzeczy zostanie zlikwidowane publiczne pogotowie, prywatne stacje zaczną dyktować ceny - podkreślił Przybylski.

Zwrócił też uwagę, że przez wiele lat publiczne jednostki tworzyły nowoczesną infrastrukturę, zaopatrywały się w tabor i sprzęt, szkoliły kadrę, tworzyły nowoczesne systemy łączności i powiadamiania ratunkowego zapewniając ciągłość, kompleksowość oraz wysoką jakość realizowanych zadań.

- Przy obecnym sposobie przeprowadzania konkursu ofert przez NFZ istnieje wysokie ryzyko, że poniesione ze środków publicznych nakłady finansowe zostaną zaprzepaszczone. Szpitale otrzymywały środki unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko na ratownictwo medyczne. Teraz pod wielkim znakiem zapytania pozostaje także trwałość projektów unijnych, w ramach których zakupiono karetki - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH