Starający się azyl migranci mają prawo do darmowej opieki medycznej

Prawie 3,8 tys. osób jest obecnie objętych pomocą socjalną świadczoną przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Migrant, który złożył w Polsce wniosek o status uchodźcy, ma prawo m.in. do darmowej opieki medycznej, zakwaterowania i wyżywienia.

Około połowa z tych osób korzystających ze świadczeń zarówno w ośrodkach, jak i poza nimi; to obywatele Ukrainy (1984), a prawie jedna trzecia to obywatele Rosji (1159, w tym 994 narodowości czeczeńskiej). Pozostali pochodzą z Gruzji (177 osób), Syrii (132), Kirgistanu (108), Białorusi (43) i Armenii (40).

W prowadzonym przez UdSC ośrodkach każdy cudzoziemiec otrzymuje zakwaterowanie i wyżywienie, a także jednorazowo 140 zł na zakup odzieży i obuwia. Ponadto osobie ubiegającej się o ochronę przysługuje 20 zł miesięcznie na zakup środków higieny osobistej oraz kieszonkowe 50 zł miesięcznie.

- Ponadto, w placówkach opiekuńczych znajduje się pięcioro dzieci bez opieki, którzy ubiegają się o nadanie statusu uchodźcy, a 113 osoby korzystają tymczasowo jedynie z pomocy medycznej - powiedziała rzeczniczka Urzędu do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota.

Wsparcie medyczne obejmuje opiekę lekarza, pielęgniarki, psychologa oraz stomatologa. Każdy cudzoziemiec ma także prawo do bezpłatnej pomocy prawnej oraz nauki języka polskiego.

- Cudzoziemcy mają także zapewniony ekwiwalent pieniężny w zamian za wyżywienie dla dzieci do 6. roku życia oraz dzieci realizujących obowiązek szkolny - powiedziała Piechota.

Wsparcie przysługuje także osobom, które nie mogły lub nie chciały trafić do ośrodka. Wysokość świadczeń na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Polski wynosi: w przypadku jednej osoby 750 zł, dwóch - 600 zł na osobę, trzech - 450 zł, czterech i więcej - 375 zł na osobę.

Okres udzielania pomocy socjalnej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców kończy się po otrzymaniu decyzji, co średnio trwa kilka miesięcy. Od początku roku wnioski o nadanie status uchodźcy złożyło ponad 6,5 tys. cudzoziemców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH