Czwartek, 24 kwietnia 2014 

KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-04-2011 16:11

Starachowice: dorosłe osoby chore na autyzm - trudne wyzwanie dla terapeutów Psychiatria

Warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) niechętnie przyjmują dorosłe osoby chore na autyzm. Nie ma przepisu, który zabraniałby takiego działania, wiele zależy od dobrej woli.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, opiekunowie dorosłych osób z autyzmem od kilku lat bezskutecznie poszukują dla nich miejsc na warsztatach terapii zajęciowej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach przyznało, że nie jest w stanie zagwarantować miejsc dla chorych na autyzm w WTZ-ach.

W zamian zaproponowało, że przekaże około 10 tys. zł rocznie dla stowarzyszenia na prowadzenie zajęć. Pieniądze wystarczyłyby na zorganizowanie od czasu do czasu zajęć rehabilitacyjnych, a nie na tym zależy rodzicom chorych na autyzm. Andrzej Kominek, prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy świat” w Starachowicach, podkreśla, że od wielu lat odmawia się dorosłym chorym na autyzm dostępności do warsztatów terapii zajęciowej.

- Nie ma przepisu, który dyskryminowałby te osoby, ale WTZ odmawiają. Warsztaty nie chcą ich przyjmować, bo bywają uciążliwi. Nie możemy się  pogodzić z tym, że chorzy na autyzm są w tym względzie pomijani. Nie ma rozwiązania, które pozwoliłoby poszerzyć bazę warsztatów i powołać nową grupę dla chorych na autyzm. W tym przypadku po prostu brakuje rozwiązania systemowego - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Kominek.

Zwraca uwagę, że są pozytywne zmiany w opiece nad chorymi i niepełnosprawnymi, ale dotyczą głównie one młodszych osób: - W przedszkolach i szkołach podstawowych integracyjnych dzieci chore mają specjalną opiekę, ale już na poziomie gimnazjum zaczyna się problem, a potem pogłębia się wraz z wiekiem chorego.

– Jednak pewne rozwiązania dotyczące udziału chorych na autyzm w warsztatach terapii zajęciowej są stosowane. Według danych, do których dotarłem, w 2009 r. w całej Polsce w WTZ-ach przebywało stu chorych na autyzm. Niewiele, ale to dowód, że można taką opiekę zorganizować - podkreśla prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy świat” - dodaje Andrzej Kominek.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

    ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.