Starachowice: dorosłe osoby chore na autyzm - trudne wyzwanie dla terapeutów

Warsztaty terapii zajęciowej (WTZ) niechętnie przyjmują dorosłe osoby chore na autyzm. Nie ma przepisu, który zabraniałby takiego działania, wiele zależy od dobrej woli.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, opiekunowie dorosłych osób z autyzmem od kilku lat bezskutecznie poszukują dla nich miejsc na warsztatach terapii zajęciowej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach przyznało, że nie jest w stanie zagwarantować miejsc dla chorych na autyzm w WTZ-ach.

W zamian zaproponowało, że przekaże około 10 tys. zł rocznie dla stowarzyszenia na prowadzenie zajęć. Pieniądze wystarczyłyby na zorganizowanie od czasu do czasu zajęć rehabilitacyjnych, a nie na tym zależy rodzicom chorych na autyzm. Andrzej Kominek, prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy świat” w Starachowicach, podkreśla, że od wielu lat odmawia się dorosłym chorym na autyzm dostępności do warsztatów terapii zajęciowej.

- Nie ma przepisu, który dyskryminowałby te osoby, ale WTZ odmawiają. Warsztaty nie chcą ich przyjmować, bo bywają uciążliwi. Nie możemy się  pogodzić z tym, że chorzy na autyzm są w tym względzie pomijani. Nie ma rozwiązania, które pozwoliłoby poszerzyć bazę warsztatów i powołać nową grupę dla chorych na autyzm. W tym przypadku po prostu brakuje rozwiązania systemowego - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Kominek.

Zwraca uwagę, że są pozytywne zmiany w opiece nad chorymi i niepełnosprawnymi, ale dotyczą głównie one młodszych osób: - W przedszkolach i szkołach podstawowych integracyjnych dzieci chore mają specjalną opiekę, ale już na poziomie gimnazjum zaczyna się problem, a potem pogłębia się wraz z wiekiem chorego.

– Jednak pewne rozwiązania dotyczące udziału chorych na autyzm w warsztatach terapii zajęciowej są stosowane. Według danych, do których dotarłem, w 2009 r. w całej Polsce w WTZ-ach przebywało stu chorych na autyzm. Niewiele, ale to dowód, że można taką opiekę zorganizować - podkreśla prezes Stowarzyszenia "Otwórzmy świat” - dodaje Andrzej Kominek.

W 2010 r. pojawiła się nadzieja na rozwiązanie problemu. W listopadzie w starachowickim WTZ-ecie rozpoczęły się zajęcia chorych na autyzm. Odbywały się dwa razy w tygodniu. Trwały do końca grudnia 2010 r.

- Było to działanie doraźne. Zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych od godz. 16 do 19, wtedy, gdy chorzy na autyzm wyciszają się, wycofują się jeszcze bardziej. Lepsze są godziny poranne, dopołudniowe. Miało to jednak być działanie doraźne, które poprzedzałoby rozwiązanie systemowe. Tak się jednak nie stało - mówi Kominek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH