Stanowisko dyrektora śląskiego OW NFZ w sprawie sieci szpitali W opinii dyrektora ŚOW NFZ rozważanie przez media, że szpitale takie, jak "urazówka" czy "oparzeniówka" ulegną likwidacji w przypadku wejścia w życie ustawy o sieci szpitali nie znajduje żadnego uzasadnienia. Fot. PTWP

Dyrektor śląskiego NFZ Jerzy Szafranowicz zajął stanowisko w sprawie sieci szpitali i pogłosek o likwidacji szpitali w woj. śląskim, min. "urazówki" i "oparzeniówki". W swoim oświadczeniu podkreśla, że ustawa wprowadzająca takie rozwiązanie to dopiero projekt, który jest na etapie szerokich konsultacji społecznych.

Dyrektor Jerzy Szafranowicz informuje, że "projekt ustawy zakłada wprowadzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, mającego zapewnić pacjentom ciągłość i kompleksowość udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego (w tym chemioterapii)".

Jak podkreśla szef śląskiego oddziału Funduszu, system obejmie również świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowane w przychodniach przyszpitalnych oraz świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Przypomina, że projekt ustawy przewiduje również, iż dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, zakwalifikować do systemu zabezpieczenia szpital, który nie kwalifikuje się do sieci "z automatu", w przypadku stwierdzenia, iż jest on niezbędny dla właściwego zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

Zdaniem dr Szafranowicza szereg szpitali w województwie śląskim jak np. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich czy Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich bezdyskusyjnie spełniają warunek niezbędności dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, więc informowanie, że szpitale te ulegną likwidacji w przypadku wejścia ustawy nie znajduje żadnego uzasadnienia.

Także posłowie Prawa i Sprawiedliwości ze Śląska odnieśli się do informacji o 21 szpitalach zagrożonych w regionie likwidacją, przedstawionej na konferencji polityków PO. Zdaniem Barbary Dziuk, z sejmowej komisji zdrowia takie informacje są niedorzeczne i żadna taka decyzja nie zapadła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH