Stanowisko Episkopatu: sprzeciw wobec in vitro, aborcji i eutanazji

Sprzeciw wobec in vitro, aborcji, eutanazji, antykoncepcji - wyrazili biskupi w dokumencie bioetycznym Episkopatu. Wezwali też świeckich katolików, by nie rezygnowali z zaangażowania w życie publiczne.

Wszelkie wątpliwości co do istnienia człowieka należy rozstrzygać na korzyść życia. Nie da się usprawiedliwić nawet najbardziej wzniosłym celem żadnego działania, które prowadzi do zagrożenia życia człowieka - podkreśla dokument bioetyczny opracowany przez Zespół Ekspertów Episkopatu ds. Bioetycznych.

Dokument, przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski w marcu br. na zebraniu plenarnym, zostanie zaprezentowany we wtorek (9 kwietnia).

W dokumencie biskupi podkreślają sprzeciw wobec opinii, że życie człowieka zaczyna się dopiero od któregoś momentu jego rozwoju. "Nauki biologiczne pozwalają stwierdzić, że w rozwoju człowieka nie mają miejsca żadne skokowe i jakościowe zmiany. Cały rozwój dokonuje się w sposób ciągły. Nie da się stwierdzić też żadnego okresu ważniejszego od innych (...)" - czytamy w dokumencie.  

"Wszelkie wątpliwości co do istnienia człowieka należy rozstrzygać na korzyść życia i stanowczo sprzeciwiać się działaniom zagrażającym człowiekowi" - dodają hierarchowie. Episkopat przeciwstawia się in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji.

Zdaniem autorów dokumentu, in vitro jest źle realizowanym pragnieniem bezpłodnych par, które chcą być rodzicami. Biskupi podkreślają jednocześnie, że Kościół nie potępia osób stosujących in vitro, ale stara się podpowiadać inne rozwiązania, w tym "realne leczenie przyczyn niepłodności". Episkopat proponuje też adopcję dzieci.

Episkopat podkreśla, że Kościół czuje się w obowiązku bronić życia od początku, aż do naturalnej śmierci.

Zdaniem biskupów w debacie etycznej i prawnej problem sprowadza się do tego, czy dziecko poczęte powinno być traktowane w kategoriach podmiotowych (jest kimś), czy też przedmiotowo (jest czymś). " (...) Jeżeli będziemy traktować dziecko poczęte jako podmiot - wówczas jego interesy, w tym prawo do narodzin, nie będą mogły być w podobnych sytuacjach negowane" - napisali hierarchowie.

Autorzy dokumentu zwracają się do polityków, podkreślając, że stają oni wobec szczególnej odpowiedzialności, gdy podejmują decyzje dotyczące życia i godności człowieka. Dokument "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" przygotował zespół ds. bioetycznych Episkopatu. Na czele zespołu stoi abp Henryk Hoser (lekarz), w zespole pracują także m.in. ginekolodzy, chirurdzy i prawnicy. Dokument zatwierdziła Konferencja Episkopatu Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH