Stan zdrowia Śląska: oby leczenie nie skończyło się powikłaniami Katowice, 7 kwietnia. Wicemarszałek Mariusz Kleszczewski tłumaczy pielęgniarkom pikietującym pod Urzędem Wojewódzkim, że restrukturyzacja systemu jest koniecznym rozwiązaniem...

Poza Mazowszem najludniejszy region w Polsce. Rozbudowana infrastruktura ochrony zdrowia. Szpitale resortowe (MSWiA, akademickie), samorządów miejskich, powiatowych i liczne marszałkowskie. W rękach tego ostatniego właściciela - 54 jednostki i prawie 150 mln zł zobowiązań wymagalnych.

Multimedia

1,11 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Potrzeba zreformowania systemu w tym właśnie segmencie właścicielskim w woj. śląskim jest przeogromna, co wcale nie znaczy, że łatwa i skazana na sukces.

– Mamy plan, już realizowany, restrukturyzacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których jesteśmy organem właścicielskim. Chcemy doprowadzić do stworzenia regionalnego systemu ochrony zdrowia; wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego – mówi Mariusz Kleszczewski, członek Zarządu Województwa Śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Ze wspomnianych 54 jednostek, 41 to szpitale. Pośród nich 17 ma status wielospecjalistycznych. Dziesięć mających w nazwie „wojewódzki”, tworzy ciąg od północy województwa (Częstochowa) przez centrum (Sosnowiec, Tychy) po jego południe (Bielsko-Biała).

Nie na siłę
Kreatorzy programu restrukturyzacyjnego (pierwsze skrzypce gra w województwie Platforma Obywatelska) chcą, by po zmianach szpitale strategiczne stworzyły sieć placówek oferujących przez całą dobę usługi na najwyższym poziomie. To w szpitalach wojewódzkich i wielospecjalistycznych, dla których właścicielem samorząd województwa, jest 82 proc. łóżek i 85 proc. zatrudnionych.

Wicemarszałek Kleszczewski wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl, że nie będzie przekształceń własnościowych dla samych przekształceń. Implikować je będą: cel i zakładane korzyści. W grę wchodzi:

• konsolidacja, czyli łącznie placówek, których obszar działania zazębia się, dla wzmocnienia i optymalnego wykorzystania potencjału (w Częstochowie Wojewódzki Szpital Zespolony połączył się już z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym)
• przekształcenie w spółkę prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem dotychczasowego właściciela lub w spółkę pracowniczą (od 1 stycznia br. w tej ostatniej formie działa Zakład Pulmonologii w Tarnowskich Górach)
• przekazanie inwestorowi zewnętrznemu.

– Czy któraś z jednostek będzie przekazana w najbliższym czasie inwestorowi zewnętrznemu? – pytamy wicemarszałka.

– Taka możliwość istnieje, ale nie jest brana obecnie pod uwagę. Nie tylko dlatego, że nie ma zainteresowania taką ofertą ze strony inwestorów – zaznacza Mariusz Kleszczewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH