
Rocznie mury 16 uczelni medycznych w Polsce opuszcza od 500 do 600 absolwentów zdrowia publicznego. Jednak wielu z nich pracę znajduje później nie w opiece zdrowotnej, ale na przykład w supermarketach. Czy kształcimy za dużo takich specjalistów, czy raczej nie potrafimy wykorzystać ich kwalifikacji? A może trzeba coś zmienić w systemie edukacji?
- Problem tkwi między innymi w tym, że pojęcie „zdrowie publiczne” bardzo wielu osobom w Polsce wciąż nie mówi nic albo prawie nic - odpowiada prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (PTZP), kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
Dodaje, że brak świadomości, czym jest zdrowie publiczne, ma u nas dość powszechny charakter. Niestety, dotyczy to zarówno gremiów ustawodawczych, jak i instytucji, które później wdrażają do praktyki przepisy uchwalone przez parlament czy przyjęte przez rząd.
Co więcej, w opinii prof. Fala absolwenci zdrowia publicznego - zdobywający na studiach wiedzę między innymi z zakresu efektywności i jakości realizowania świadczeń, rozliczeń placówek medycznych z płatnikiem czy źródeł finansowania działalności medycznej - nie są przez wielu menedżerów szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia kojarzeni z tego rodzaju umiejętnościami. Dlatego aplikując o pracę m.in. w placówkach ochrony zdrowia często odsyłani są kwitkiem.
Po pierwsze trzeba być blisko praktyki
- Od kilkunastu lat, czyli od kiedy zakładałem we Wrocławiu pierwszą w Polsce dużą katedrę zdrowia publicznego, trwają w naszym kraju rozmowy o tym, czym właściwie to zdrowie publiczne się zajmuje. A my, profesjonaliści, cierpliwie tłumaczyliśmy. Niestety, polegliśmy w tej batalii, między innymi dlatego, że wciąż specjaliści zdrowia publicznego postrzegani są jako ludzie bez konkretnego zawodu. Samo wyższe wykształcenie to dzisiaj dla wielu pracodawców za mało - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Andrzej Fal.
Zauważa, że na rynek pracy w sektorze zdrowotnym przebija się najbardziej zdeterminowana grupa pasjonatów - absolwentów zdrowia publicznego: - Akurat wielu absolwentów zdrowia publicznego z wrocławskiej uczelni (Uniwersytet Medyczny, a wcześniej Akademia Medyczna we Wrocławiu - red.) pracuje w zawodzie, nie tylko w szpitalach i innych placówkach, ale też w różnych instytucjach - informuje.
I wyjaśnia: - Myślę, że jest to efekt przestrzegania przez nas żelaznej zasady, że kontraktowymi wykładowcami byli m.in. doświadczeni dyrektorzy dużych szpitali. Zatrudniali oni najlepszych absolwentów, bo dobrze poznali ich możliwości i zakres wiedzy po ukończeniu tego kierunku. Wcześniej, na ostatnim roku studiów, zapraszali ich na praktyki w swoich szpitalach - podkreśla prezes PTZP.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 08:00 Trzy duże wydawnictwa uznały, że książki o pielęgniarkach zainteresują czytelników
- PT, 21:41 Poznań: karetka zderzyła się z betoniarką, dwóch ratowników lekko rannych
- PT, 21:10 Opolskie: mieszkańcy Grodkowa nie chcą zamiany karetki "S" na karetkę "P"
- PT, 20:39 Parlamentarny zespół o dostępie do medycznej marihuany - drogi lek i nieprzygotowani lekarze
- PT, 20:08 Białystok: centrum symulacji medycznej w WSM - otwarte
- PT, 19:37 Wrocław: Uniwersytet Medyczny prowadzi zajęcia ze śmiechoterapii
- PT, 19:06 Jak dawkować medyczną marihuanę? Wkrótce szkolenia dla lekarzy
- 1 Korpus kontrolerski NFZ coraz bliżej. Czy to dobra zmiana?
- 2 Będą zmiany dotyczące SOR-ów i izb przyjęć. Posłowie pytają, resort tłumaczy
- 3 Eksperci: stwardnienie rozsiane nie oznacza niepełnosprawności
- 4 Starzeją się lekarze i pielęgniarki. Następców ze świecą szukać
- 5 Likwidacja NFZ? Wiceminister zdrowia: nie planujemy, ale chcemy...
- 6 Doktor Google będzie miał wreszcie konkurenta w certyfikowanym portalu dla pacjentów?
- 7 Śląskie: jest postępowanie ws. nieważności uchwały preferującej zaszczepione dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych