Środowisko medyczne ponownie skutecznie szturmowało Wiejską W Sejmie VIII kadencji, już tradycyjnie, lekarzy nie zabraknie; FOT. PTWP

Kardiochirurg, pediatra, chirurg, laryngolog, ginekolog, internista, onkolog. To tylko kilka specjalizacji lekarzy, którzy zdobyli w niedzielnych (25 października) wyborach mandaty poselskie i senatorskie. Podobnie jak w poprzedniej kadencji będą stanowić jedną z liczniejszych grup zawodowych na Wiejskiej.

W parlamentarnych ławach mijającej kadencji zasiada 26 lekarzy (18 w Sejmie oraz 8 w Senacie). Podobny wynik środowisko medyczne zanotuje po tegorocznych wyborach.

Powrót Sośnierza
Posłem ponownie został Tomasz Latos (lekarz radiolog), obecny przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, pełnomocnik PiS Okręgu Bydgoskiego. Latos jest posłem od 2005 roku. Wymieniany nieoficjalnie wśród kandydatów na ministra zdrowia.

Klubowym kolegą Tomasza Latosa w ławach PiS będzie Andrzej Sośnierz (lekarz, absolwent Akademii Medycznej w Katowicach), prezes NFZ w latach 2006-2007. Posłem był w latach 2005-2006 i 2007-2011. Jako dyrektor Śląskiej Kasy Chorych (od 1999 do 2002 r.) wdrożył do dziś funkcjonującą z powodzeniem w woj. śląskim elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Mimo że Sośnierz kandydował w Katowicach z dość odległego 7. miejsca, uzyskał 23 809 głosów (drugi wynik wśród kandydatów PiS w tym okręgu).

Lokomotywy PO w Sejmie
Poselski mandat po raz kolejny sprawować będzie obecna premier Ewa Kopacz (pediatra i lekarz rodzinny), która wystartowała z pierwszego miejsca listy PO w Warszawie. Była m.in. przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, w latach 2007-2011 ministrem zdrowia, a do 2014 r. marszałkiem Sejmu.

Mandat uzyskał też minister zdrowia prof. Marian Zembala - "jedynka" na listach Platformy w Katowicach. Wygrał zdecydowanie ze wszystkimi kandydatami w tym okręgu, uzyskując poparcie 53 610 wyborców. Jest wybitnym kardiochirurgiem, przez wiele lat kierował Śląskim Centrum Chorób Serca. Pełnił też funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii.

Posłanką została ponownie wiceminister zdrowia dr Beata Małecka-Libera (laryngolog), która kandydowała z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Jest posłanką od 2005 r. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji zdrowia. Jest autorką ustawy o zdrowiu publicznym, którą we wtorek (27 października) podpisał prezydent.

W sejmowych ławach zasiądzie inna "medyczna lokomotywa" PO, tym razem w Bydgoszczy - dr Zbigniew Pawłowicz (chirurg), wieloletni dyrektor Centrum Onkologii w tym mieście. Niedawno został przewodniczącym zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH