Sprawozdanie: 11 proc. dorosłych Polaków nadużywa alkoholu

Pacjenci z zaburzeniami wynikającymi z picia alkoholu, mający poniżej 19 lat, stanowili w 2013 r. 0,9 proc. uzależnionych leczonych w placówkach - wskazano w sprawozdaniu z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Sprawozdanie z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest co roku przedstawione przez rząd parlamentowi. Informacja za 2013 r. wpłynęła do Sejmu i została skierowana do rozpatrzenia przez sejmowe komisji polityki społecznej oraz zdrowia. Sprawozdanie za 2014 r. ma być znane w drugim lub trzecim kwartale b.r.

W sprawozdaniu wskazano, że alkohol spożywa ponad 80 proc. dorosłych Polaków, a postawy abstynenckie są częstsze wśród kobiet (25,5 proc.), niż wśród mężczyzn (10,9 proc.). Oceniono w nim, że większość konsumentów alkoholu spożywa go na poziomie niskiego ryzyka szkód, jednak ponad 11 proc. dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, tzn. pije go w sposób powodujący szkody zdrowotne i społeczne.

W 2013 r. spożycie alkoholu per capita wyniosło 9,67 l, co oznacza wzrost wobec 2012 r. o 0,51 l. Najbardziej wzrosło spożycie wyrobów spirytusowych - było większe o 15 proc. w stosunku do 2012 r. i wyniosło 3,6 l. Spożycie wina wyniosło 5,8 l, natomiast spożycie piwa - 97,7 l.

Z zawartych w sprawozdaniu danych Narodowego Funduszu Zdrowia, wynika, że w 2013 r. w placówkach leczenia uzależnienia od alkoholu zarejestrowano 346 tys. 428 osób z różnymi rozpoznaniami, w tym z zaburzeniami będącymi następstwem nadużywania alkoholu przez osoby bliskie.

W sprawozdaniu podano, że w leczeniu zaburzeń wynikających z używania alkoholu 80 proc. pacjentów stanowią mężczyźni; proporcja leczących się kobiet i mężczyzn od kilku lat jest niezmienna. Przeważającą grupą pacjentów uzależnionych w 2013 r. były osoby w wieku 30-64 lata, stanowiące aż 83 proc. wszystkich zarejestrowanych.

Drugą co do liczebności grupą wiekową byli młodzi dorośli. Osoby w wieku 20-29 lat to 13 proc. wszystkich leczonych z powodu zaburzeń poalkoholowych.

Z przytoczonych w sprawozdaniu danych wynika, że w 2013 r. w programach terapii uzależnień w placówkach medycznych uczestniczyło 2 tys. 202 niepełnoletnich pacjentów. Pacjenci z zaburzeniami wynikającymi z używania alkoholu, mający poniżej 19 lat, stanowili w 2013 r. 0,9 proc. uzależnionych leczonych w placówkach.

W 2013 r. zatrzymano w policyjnych izbach dziecka lub odwieziono do domów rodzinnych 8 tys. 249 nietrzeźwych nieletnich; dodatkowo w izbach wytrzeźwień zatrzymano 823 nietrzeźwych chłopców oraz 153 dziewczęta.

Wśród działań podejmowanych w celu przeciwdziałania i ograniczania szkód powodowanych przez konsumpcję alkoholu znalazły się m.in. programy profilaktyczne realizowane przez samorządy, ministerstwa i instytucje centralne; prowadzenie placówek leczenia uzależnień; szkolenia; wspieranie działalności środowisk abstynenckich i prowadzenie miejsc pomocy dla dzieci.

Wartość kontraktów zawieranych przez NFZ w zakresie leczenia uzależnienia od alkoholu wynosiła w 2013 r. prawie 387 mln zł. Środki te przeznaczono na: całodobowe stacjonarne oddziały leczenia uzależnień (63 proc.), ambulatoryjne leczenie uzależnień (31 proc.) oraz oddziały dzienne leczenia uzależnień (6 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH