Spotkanie premiera z pielęgniarkami; na "białe miasteczko" nie ma zgody

W czwartek(4 października) o godz. 14.00 rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska oraz ministrów: zdrowia i pracy z prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Spotkanie to ma poprzedzić piątkową manifestację zapowiadaną przez OZZPiP oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80". Ma ona odbyć się w Warszawie pod hasłem: "W obronie publicznej służby zdrowia". 

Jak powiedziała PAP w czwartek przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska, związek otrzymał zaproszenie na spotkanie z premierem, jednak nie podano tematu spotkania. 

- Idziemy zapytać premiera co zmieniło się od marca, gdy złożył nam zapewnienia dotyczące prawa pracy, kontraktów, norm pielęgniarskich, szczególnych warunków pracy pielęgniarki i położnej - powiedziała dziennikarzom przed spotkaniem. - Na sercu leży nam szeroko rozumiany interes pacjenta, ochrony zdrowia i personalu medycznego - dodała. 

Wcześniej mówiła PAP, że podczas piątkowej demonstracji przedstawiciele manifestujących chcą złożyć petycję do premiera ws. obrony publicznej służby zdrowia. Wniosek w tej sprawie złożyli do kancelarii premiera. - W piątek jednak szefa rządu ma nie być w Warszawie, więc petycję przekażemy tego dnia innej wyznaczonej osobie w kancelarii - wyjaśniła Borchulska. 

Piątkowa manifestacja w Warszawie ma na celu upamiętnienie piątej rocznicy "białego miasteczka" z 2007 r., a także wyrażenie sprzeciwu wobec komercjalizacji i prywatyzacji publicznej służby zdrowia. 

Oprócz przemarszu z Placu Defilad przed kancelarię premiera, przed siedzibą szefa rządu miało stanąć "europejskie białe miasteczko". Borchulska powiedziała PAP, że Zarząd Dróg Miejskich nie wydał zgody na taką formę protestu, więc białe miasteczko stanie, ale "w symbolicznej formie". Nie zdradziła jednak szczegółów akcji. Dodała, że w "miasteczku" udział potwierdzili przedstawiciele związków zawodowych także z Francji, Belgii, Niemiec, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. 

Od 1 do 7 października w krajach unijnych, także w Polsce, trwa "Tydzień Akcji Europejskiej na rzecz prawa do zdrowia społeczeństw i przeciwko niszczeniu publicznej służby zdrowia oraz jej urynkowieniu". W ramach tej akcji szpitale oklejane są plakatami. 5 października w stolicach państw Europy mają odbyć się pikiety solidarnościowe. 

Z kolei w sobotę w Warszawie odbędzie się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednie jej edycje miały miejsce w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) i w Paryżu (maj 2012). Podczas konferencji będzie mowa m.in. o porównaniu funkcjonowania szpitali publicznych i prywatnych, pracy pielęgniarki w różnych krajach Europy, formach oporu społecznego przeciwko komercjalizacji publicznej służby zdrowia np. we Francji. 

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu "białe miasteczko". Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH