
Spotkanie ministra Konstantego Radziwiłła z protestującymi lekarzami nie zakończyło się porozumieniem. Zdaniem ministra, postulaty rezydentów są realizowane, brak jedynie porozumienia ws. wynagrodzeń. Lekarze zapewniają, że zależy im na podwyższeniu jakości opieki nad pacjentem.
W spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w czwartek (21 grudnia) uczestniczyli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko oraz przedstawiciele Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Zarządu Krajowego OZZL i Naczelnej Izby Lekarskiej.
Około trzygodzinne spotkanie nie zakończyło się porozumieniem, obie strony zadeklarowały gotowość do dalszych rozmów. Jednocześnie rezydenci po raz kolejny zaapelowali o spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.
Po spotkaniu Radziwiłł skrytykował nawoływanie do masowego wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out "z celem skomplikowania pracy szpitali czy wręcz sparaliżowania ich pracy w niektórych sytuacjach".
Powiedział, że jeśli lekarz uzna, "że nie może pracować dłużej niż 48 godz. tygodniowo, to rzeczywiście powinien zrezygnować z możliwości zatrudnienia dodatkowego, konsekwentnie nie podejmując pracy w innych miejscach, w tym także gabinetach prywatnych, ale powinna to być jego osobista decyzja, a nie efekt tego protestu, który zaczyna grać bezpieczeństwem pacjentów".
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński zaprzeczył, że protestujący nakłaniają do paraliżowania szpitali.
- Każdy lekarz podejmuje we własnym sumieniu decyzję, czy będzie pracował dłużej, czy będzie pracował normalnie, zgodnie z prawem. Realizujemy apel Naczelnej Rady Lekarskiej, której nadrzędnym celem jest dbanie o jakość wykonywania zawodu lekarza. Nikt mi nie powie, że lekarz w 72. godzinie swojej pracy dobrze jakościowo doba o pacjenta - powiedział.
MZ szacuje, że dotychczas umowy opt-out wypowiedziało 3,5 tys. lekarzy, w tym ok. 1,8 tys. rezydentów. Minister ocenił, że może to skomplikować pracę niektórych szpitali, ale dyrektorzy mają narzędzia, by zapewnić ciągłość opieki nad pacjentami. Rezydenci szacują, że klauzulę opt-out wypowiedziało 4,2 tys. lekarzy.
W tym tygodniu MZ przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia dający dyrektorom szpitali więcej swobody w planowaniu dyżurów lekarskich. Projekt przewiduje, że w niektórych sytuacjach lekarz będzie mógł jednocześnie pełnić dyżur na różnych oddziałach szpitala.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
- 14:46 Prof. Wolsza o losach lekarzy z komisji katyńskiej z 1943 roku
- 14:31 Hartwich: czekamy, aż zapowiadany przez prezydenta projekt trafi pod obrady Sejmu
- 14:14 NFZ: po niedzieli wdrożenia nowego modelu Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk
- 13:58 MZ: na nowej liście refundacyjnej dużo zmian dla osób starszych
- 13:37 Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę
- 13:17 Prof. Ponikowski: postęp w leczeniu niewydolności serca opiera się na lekach
- 13:16 Bakterie jelitowe mogą przyczyniać się do chorób stawów
- 12:54 Kielce: specjaliści szkolą się z zakresu chirurgii piersi
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych