Specjaliści: system opieki medycznej dla osób starszych - do reorganizacji Polska potrzebuje zmian w opiece zdrowotnej dotyczącej osób w podeszłym wieku Fot. Archiwum RZ

Polska potrzebuje zmian w opiece zdrowotnej dotyczącej osób w podeszłym wieku. O problemie tym dyskutowali podczas posiedzenia seminaryjnego Kolegium NIK lekarze, politycy i kontrolerzy.

W posiedzeniu udział wzięli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba oraz wielu wybitnych specjalistów zajmujących się tematem opieki medycznej nad seniorami - informuje portalsamorządowy.pl

Według prof. dr hab. Tomasza Grodzickiego, byłego konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii, szpitale nie są przygotowane do efektywnej pomocy ludziom powyżej 85. roku życia, którzy najczęściej cierpią na kilka chorób. Potrzebują oni nie tylko opieki kilku specjalistów, ale także skoordynowania ich działań.

Ponadto w ocenie ministra zdrowia liczba 345 geriatrów w Polsce nie napawa optymizmem. Nie ma także wielu chętnych do specjalizowania się w tej dziedzinie. Geriatria z punktu widzenia młodego lekarza nie jest atrakcyjna. W konsekwencji na 100 tys. mieszkańców nie przypada w kraju średnio nawet jeden geriatra (statystyczny wynik to 0,8).

Konstanty Radziwiłł mówił też o planach resortu dotyczących wsparcia dla seniorów. To m.in. projekt "dzienny dom opieki medycznej", rozwijanie teleopieki, wsparcie dla pacjentów, których nie stać na leki, umiejscowienie geriatrii w tworzonym obecnie Narodowym Programie Zdrowia, a przede wszystkim odejście od zdezintegrowanej opieki medycznej i przywrócenie koordynacji w leczeniu.

Więcej: www.portalsamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH