Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży Młodzież pije mniej alkoholu? Fot. Fotolia

Napoje alkoholowe, głównie piwo, są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród polskich nastolatków - wynika z polskiej edycji. przeprowadzonego co 4 lata, badania ESPAD. Obserwowany jest jednak spadek picia alkoholu i jego dostępności.

84 proc. 15-16-latków deklarowało, że piło już alkohol; cztery lata wcześniej wskazywało to 87 proc. z nich. W tej edycji badania i tej sprzed 4 lat na podobnym poziomie jest odsetek młodych osób, które silnie się upiły w ciągu miesiąca sprzed badania - było to 14 proc. w 2011 r. i 13 proc. obecnie.

W porównaniu z poprzednim badaniem, w 2011 r. niewiele się zmieniła sytuacja związana z używaniem dopalaczy. Do ich używania przyznawało się wówczas 11 proc. 15-16 latków i 16 proc. 17-18-latków. W 2015 r. dopalaczy używało kiedykolwiek w życiu 10 proc. młodszej młodzieży i 13 proc. starszej.

Mniej więcej na podobnym poziomie pozostało używanie przetworów konopi - wśród 15-16-latków cztery lata temu przyznawało się do tego 24 proc. osób, w tym roku - 25 proc. Tendencja wzrostowa używania konopi jest natomiast widoczna wśród ich starszych kolegów - w 2011 r. korzystało z nich kiedykolwiek w życiu 37 proc. 17-18-latków, a w tym roku zadeklarowało to 43 proc.

Mówiąc o malejącym spożyciu alkoholu wśród młodzieży wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zaznaczył, że "prawdziwym wyzwaniem dla nowego rządu jest utrzymanie tego trendu spadkowego. To będą bardzo istotne działania, które resort zdrowia zamierza podjęć, oczywiście wspólnie z innymi resortami".

Podkreślił też konieczność działań profilaktycznych w szkołach, uczenie młodzieży asertywności, odmawiania i "gigantyczną rolę mediów w pokazywaniu właściwych postaw i zagrożeń".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH