Sosnowiec: miejski program in vitro - urodziło się pierwsze dziecko W ub.r. z programu skorzystało 35 par Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Urodziło się pierwsze dziecko przy wsparciu miejskiego programu in vitro w Sosnowcu - poinformowali we wtorek samorządowcy. W ub.r. z programu skorzystało 35 par. W przypadku 10 z nich procedura zapłodnienia pozaustrojowego poskutkowała ciążą.

Jak podała podczas wtorkowego śniadania prasowego w Sosnowcu wiceprezydent tego miasta Anna Jedynak, na świat przyszła córka jednej z par, które w ubiegłym roku skorzystały z programu. Dziewięć kolejnych par oczekuje dzieci; jedna z tych ciąż jest ciążą mnogą.

W Sosnowcu funkcjonował już pilotażowy program wsparcia in vitro - od 2013 r., przy którego wsparciu urodziło się kilkoro dzieci. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez poprzedni rząd krajowego programu, który obowiązywał do połowy 2016 r. Decyzję o unieważnieniu kolejnej odsłony rządowego programu podjął wkrótce po objęciu urzędu poprzedni minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W reakcji miasto przygotowało kolejny miejski program na lata 2017-20, zapewniając na jego realizację łącznie ok. 800 tys. zł, czyli po 200 tys. zł rocznie. Może on wspomóc co roku 40 par, czyli 160 przez cały okres trwania programu.

Jeden z realizatorów programu, krakowska firma Artvimed, zagwarantowała w ub. roku dofinansowaną procedurę in vitro dodatkowo dla jeszcze pięciu par. Wraz z białostocką spółką Centrum Bocian realizatorzy zapewnili zatem 45 miejsc w programie.

Jak informowało miasto w lutym br., w 2017 r. z programu skorzystało 35 par. Rezygnację z programu zgłosiło 10 par, wskazujących na różne przyczyny odstąpienia od dofinansowania, m.in. naturalne poczęcie. Z uwagi na zbyt późny termin powiadamiania o wyłączeniu z programu, przystąpienie kolejnych zainteresowanych było już niemożliwe, m.in. wobec długotrwałości procedury in vitro, wymagającej wielotygodniowych badań.

Ostatecznie spośród 35 par w programie pełną procedurę przeprowadzono u 30 (u pięciu ze względu na uwarunkowania zdrowotne, część procedury została odroczona). Pierwsza ciąża została potwierdzona w czerwcu ub. roku; ostatecznie potwierdzono ich dziesięć, w tym jedną wielopłodową.

Miasto na realizację programu - za pośrednictwem obu jego ubiegłorocznych realizatorów - wydało w 2017 r. 163 tys. zł. W lutym br. ogłosiło konkurs na tegoroczną odsłonę. W konkursie wystartowały cztery podmioty; samorządowcy spodziewali się jego rozstrzygnięcia przed końcem marca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH