Sosnowiec: miasto musiało zawiesić program in vitro

Do prokuratury trafiła sprawa sosnowieckiej uchwały ws. miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Do czasu wyjaśnienia sprawy, urzędnicy zawiesili funkcjonowanie programu.

W październiku 2013 r. Rada Miasta Sosnowca przyjęła trzyletni pilotażowy program pn. ''Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec''. W tym roku dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł może otrzymać 20 par.

W sprawie przyjęcia programu głosowało 21 radnych, za było 13 z nich. Przyjęty w Sosnowcu program wzorowany jest na doświadczeniach Częstochowy, gdzie pierwsze takie rozwiązanie w kraju wprowadzono w 2012 r.

Do programu zgłosiło się 15 par z Sosnowca. Tymczasem sosnowiecki radny Jan Bosak (PO) złożył do prokuratury w Bytomiu doniesienie w sprawie uchwały Rady Miejskiej Sosnowca dot. dofinansowania in vitro.

- Uchwała została przyjęta 2 października, a już 10 października pojawiło się zarządzenie ws. ogłoszenia o konkursie ofert na wybór realizatora programu zdrowotnego w roku 2013 r. co jest niedopuszczalne, gdyż nie minęły ustawowe 30 dni, które ma nadzór wojewody od przyjęcia uchwały na zbadanie ich zgodności z prawem. Również dlatego, że program do dzisiaj nie ma pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych ani Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bosak.

Zapowiada też, że na najbliższej sesji będzie składana skarga, by unieważnić uchwały dotyczące projektu programu i uchwały samego programu.

Realizacja programu została wstrzymana.

Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, zapewnił, że prezydent miasta jest gorącym zwolennikiem pomocy parom zmagającym się z niepłodnością, dlatego nie przestraszył się doniesienia radnego Jana Bosaka.

- Program został wstrzymany tylko na czas wyjaśnień. Sprzeciw światopoglądowy radny Bosak wyraził już głosując przeciwko uchwale in vitro, dlatego zdumiewające jest to, że nadal chce utrudniać ludziom starającym się o dziecko uzyskanie pomocy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik.

Informuje też, że sosnowiecki program dofinansowania in vitro funkcjonuje od 13 listopada. Do udziału w nim dotychczas zgłosiło się 15 par.

- Obecnie pary te są informowane o czasowym wstrzymaniu realizacji programu - zapewnia Rafał Łysy. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH