Sośnierz pisze program dla nowej partii, czyli zdrowie bardzo polityczne

Poseł Andrzej Sośnierz dołączył do klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza. Klub PJN liczy teraz 17 posłów. Były prezes NFZ zapowiada, że w nowym klubie zajmie się reformą ochrony zdrowia. Jak powiedział projekt zmian w systemie już jest przygotowywany przez ten nowy klub parlamentarny. Ma nosić nazwę: Program naprawy służby zdrowia - pacjent jest najważniejszy.

– Nie są to zupełnie nowe rozwiązania, ale kompilacja polskich i nie tylko polskich doświadczeń – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Sośnierz.

Jak tłumaczy, twórcy programu skupiają się na poprawie dostępności do świadczeń, ponieważ pomimo zwiększania finansowania dostępność ta nie zmienia się.

– Program zakłada również rozwiązanie NFZ i zastąpienie go Regionalnymi Kasami Chorych, wprowadza bon ubezpieczeniowy zamiast składki zdrowotnej. Zakłada też wprowadzenie karty ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich obywateli – wyjaśnia poseł.

Przypomnijmy, że Andrzej Sośnierz był w przeszłości członkiem klubu PO, odszedł z niego po publicznej krytyce władz partii za brak porozumienia z PiS. Później przeszedł do klubu PiS. Pełnił funkcje m.in. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia; wcześniej kierował także Śląską Kasą Chorych.

– Zamierzam wykorzystać swoje doświadczenie w kierowaniu i strukturami rządowymi, i strukturami NFZ. Chcę je wykorzystać w tej chwili dla przedstawienia sposobu wyjścia z takiej dość zakleszczonej sytuacji, kiedy nic się specjalnie nie dzieje, a wszyscy narzekają, że jest źle – powiedział Sośnierz odpowiadając na pytania dziennikarzy.

W Komisji Zdrowia
Przez ostatnie lata, jako poseł PiS, Sośnierz piastował funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia. To, że zmienił klub nie oznacza jednak, że będzie musiał zrezygnować z zasiadania w prezydium komisji.

Jak poinformowało nas biuro prasowe kancelarii Sejmu, kwestie związane z powoływaniem i odwoływaniem członków prezydiów komisji reguluje art. 20 ust. 3 i 4 Regulaminu Sejmu RP.

„Wniosek o odwołanie członka prezydium komisji może być złożony w każdym momencie i jest autonomiczną decyzją każdej z komisji. Wniosek taki może być rozpatrzony nie wcześniej niż trzeciego dnia i nie później niż trzydziestego dnia od daty jego złożenia. Zmiana klubu przez posła Andrzeja Sośnierza nie stanowi przeszkody formalnej w sprawowaniu przez niego funkcji wiceprzewodniczącego” – odpowiada nam kancelaria Sejmu.

Z kolei sam Andrzej Sośnierz, uważa, że w kwestii jego zasiadania w prezydium komisji nic się nie zmieni.

– Przedstawiciel klubu PJN również powinien zasiadać w prezydium komisji, więc raczej nie dojdzie do zmian – przewiduje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH