Sopot: rozpoczęło się nieformalne posiedzenie ministrów zdrowia UE

W Sopocie rozpoczęło się we wtorek (5 lipca) dwudniowe nieformalne posiedzenie ministrów zdrowia 27 krajów UE, pierwsze z serii ministerialnych spotkań w Polsce w ramach prezydencji. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. dopalaczy, epidemii E. coli i zdrowia Europejczyków.

Minister Ewa Kopacz poinformowała, że we wtorek dyskusja w Sopocie będzie dotyczyła przede wszystkim priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE w polityce zdrowotnej. - Będziemy dyskutować zarówno o wyrównywaniu szans u dzieci w zakresie zaburzeń komunikacyjnych, czyli mowy, słuchu, wzroku, jaki i o transplantologii, o dopalaczach, ale będziemy też mówić o sytuacji dotyczącej epidemii zakażeniem E.coli - dodała.

Ewa Kopacz powiedziała, że w zakresie tzw. dopalaczy Polska chce pokazać, że ma rozwiązanie ustawowe w tym zakresie i efekty w walce z tymi substancjami. Zwróciła uwagę, że jeszcze w październiku ubiegłego roku do szpitali zgłaszało się ok. 300 osób po zażyciu tzw. dopalaczy, w poprzednim miesiącu zgłosiło się tylko sześć osób i jest to niewątpliwie sukces.

Zwróciła uwagę, że Polska chce, aby w ramach wspólnej polityki, np. w zakresie transplantologii i zaburzeń komunikacyjnych, powstały centra referencyjne, które informowałyby nie tylko o liczbie przypadków, ale też o innowacyjnych metodach leczenia.

W środę (6 lipca), w drugim dniu posiedzenia ministrów zdrowia, poruszony ma być temat czynników wpływających na zdrowie, np. zdrowy styl życia oraz walka z otyłością.

Rzecznik prezydencji w Ministerstwie Zdrowia Jakub Gołąb poinformował, że w dwudniowym spotkaniu zorganizowanym w Sopocie bierze udział ok. 140 osób, w tym wysocy rangą przedstawiciele Komisji Europejskiej, przedstawiciele WHO oraz dyrektor Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Marc Sprenger. Spotkaniu będzie przewodniczyła minister Kopacz.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH