Solidarność zawiesza dialog z Radziwiłłem. "Odnosi klęski na każdym froncie" NSZZ "Solidarność" ocenia, że minister nie realizuje żadnych postulatów strony społecznej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Solidarność zawiesza udział w dialogu z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem - poinformowała we wtorek (4 lipca) przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman. Argumentowała, że minister nie realizuje swoich zapowiedzi.

- Minister nie realizuje żadnych postulatów strony społecznej, odnosi klęski na każdym froncie - stwierdziła Ochman.

Wskazywała m.in., że w budżecie na przyszły rok nie przewidziano zapowiadanego wzrostu finansowania ochrony zdrowia, co - jak oceniła - "pokazuje, że minister nie potrafi zadbać właściwie o konstytucyjne zadania, które ma powierzone".

- To jest minister "nic nie mogę Radziwiłł" (...). Obecny minister niestety powinien się podać do dymisji, to by było honorowe rozwiązanie - dodała Ochman.

We wtorek (4 lipca) Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" opublikował komunikat, w którym zaznaczył, że nie poparł zapisów przyjętej przez Sejm i Senat ustawy określającej minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych. Związek nie zgodził się na pominięcie w niej części pracowników podmiotów leczniczych, np. salowych, sanitariuszy i pracowników sterylizatorni. Zdaniem związku ustawa w tej formie "narusza zasady sprawiedliwości społecznej" i przeczy wyborczym deklaracjom PiS.

W piśmie powtórzono wcześniejszą zapowiedź przewodniczącej Ochman o zawieszeniu udziału Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia w pracach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia "wobec nie respektowania przez Ministra Zdrowia zasad dialogu społecznego i podejmowania kluczowych dla środowiska decyzji bez konsultacji społecznych".

Resort zdrowia poproszony przez PAP o komentarz do zawieszenia dialogu przez związek, zapewnił, że dla ministra "dialog społeczny stanowi (...) zasadniczą drogę poszukiwania rozwiązań poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce. W dialogu tym kluczowa rola przypada reprezentatywnym centralom związkowym i organizacjom pracodawców. Do grona tego należy oczywiście również NSZZ Solidarność" - zaznaczyło biuro prasowe resortu zdrowia.

"Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję, że związek Solidarność nadal będzie aktywnym uczestnikiem dialogu trójstronnego zarówno w ramach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, jak i na forum Rady Dialogu Społecznego. Tak jak dotychczas jesteśmy przekonani, że na drodze wspólnych rozmów oraz wymiany opinii ze wszystkimi partnerami społecznymi jest możliwe wypracowywanie dobrych rozwiązań, korzystnych tak dla polskich pacjentów oraz pracowników i pracodawców" - dodało MZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH