Solidarna Polska chce zmiany listy leków refundowanych

Klub Solidarnej Polski domaga się pilnego zwołania posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w związku ze sposobem wprowadzenia nowej listy leków refundowanych. Politycy SP wzywają też ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza do zmiany tej listy.

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk poinformował na środowej (28 grudnia) konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub kieruje również pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta z prośbą, by przeanalizowali procedurę "uchwalania obwieszczenia" w sprawie listy leków refundowanych oraz "procedurę dochodzenia" do tego, że niektóre leki znalazły się na tej liście, a niektóre z niej wypadły.

Mularczyk powiedział, że klub SP chce, aby podczas posiedzenia komisji posłowie wraz z ekspertami z dziedziny służby zdrowia, lekarzami, przedstawicielami środowisk medycznych, aptekarskich, a przede wszystkim pacjentów "pochylili się jeszcze raz nad tą listą leków refundowanych". Politycy Solidarnej Polski chcą również, by komisja zdrowia wydała opinię w sprawie listy, która powinna być uwzględniona przez ministra zdrowia.

Poseł SP Tadeusz Woźniak zaznaczył, że Solidarna Polska nie kwestionuje samej ustawy refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia, ale "bulwersujący" jest dla niej sposób jej wdrożenia i to, że lista leków refundowanych została przedstawiona opinii publicznej dopiero 23 grudnia.

Woźniak wezwał ministra zdrowia, by ponownie przeanalizował tę listę i dopisał do niej "znaczną listę leków, które na niej się nie znalazły". Poseł zaznaczył, że z listy wypadło blisko 850 leków.

- Musimy zwrócić uwagę na kwestię solidaryzmu społecznego. Nie może być tak, żebyśmy skazywali ludzi najbiedniejszych, tych, którzy są najbardziej potrzebującymi, aby to oni ponosili 100-proc. odpłatność za swoje leczenie - podkreślił.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w czwartek (29 grudnia) ma odnieść się do kontrowersji związanych z nową listą leków refundowanych. Z nieoficjalnych informacji agencji ze źródeł w resorcie zdrowia wynika, że na listę refundacyjną zostaną naniesione doprecyzowujące zmiany. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH