Słowacja: rząd namawia lekarzy - wycofajcie wypowiedzenia

Uczestniczący w masowym proteście słowaccy lekarze mogą do środy (30 listopada) wycofać złożone wcześniej wypowiedzenia umów o pracę bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji - deklaruje rząd Słowacji.

Każdemu lekarzowi, który zdecyduje się na ten krok, rząd premier Ivety Radiczovej obiecał 300 euro podwyżki począwszy od przyszłego roku i powrót na dotychczas zajmowane stanowisko. Według słowackiego Ministerstwa Zdrowia, do wtorkowego wieczoru wypowiedzenia wycofało około 800 z 2400 uczestniczących w proteście lekarzy. Kolejni mogą dołączyć do nich jeszcze w środę.

Rząd już we wtorek (29 listopada) wprowadził w 15. szpitalach kraju stan wyjątkowy, nakazujący strajkującym lekarzom wykonywanie swoich obowiązków za około 70 proc. pensji. Władze zwróciły się o pomoc do Czech i Ukrainy, aby w niezbędnych sytuacjach udzieliły pomocy słowackim pacjentom.

Od czwartku w terenie ma być więcej karetek pogotowia. Transport chorych zapewni również policja. Media informują o specjalnych liniach telefonicznych, uruchomionych dla pacjentów na czas kryzysu.

Chcąc wyrównać liczbę lekarzy pracujących w poszczególnych regionach rząd zaproponował także łączenie oddziałów, a w przypadkach skrajnych - likwidację niektórych placówek publicznej ochrony zdrowia.

Premier Radiczova tłumaczyła, że jej gabinet już wcześniej planował takie działania, a protest lekarzy jedynie je przyspieszył.

W ubiegły piątek (25 listopada) lekarskie związki zawodowe zorganizowały demonstrację w Bańskiej Bystrzycy. Przed szpitalem im. Franklina Roosevelta około 500 osób zapaliło świeczki "na pożegnanie słowackiej ochrony zdrowia".

Minister zdrowia Ivan Uhliarik wyjaśnia konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego w taki oto sposób: - Traktujemy to jak ochronę pacjentów, a nie jak karę wobec lekarzy - mówi. Wystąpił też z apelem do protestujących o wycofanie wypowiedzeń i zapewnił, że w budżecie są pieniądze na wyższe wynagrodzenia.

Minister dodał, że około 1600 lekarzy nadal zapowiada odejście z pracy 1 grudnia. Ich reprezentanci odmawiają uczestnictwa w dalszych negocjacjach z rządem.

Poprzez masowe składanie wypowiedzeń lekarze protestują przeciw niskim zarobkom, warunkom pracy w publicznej ochronie zdrowia i przekształcaniu szpitali w spółki. Lekarskie związki zawodowe w piątek odrzuciły zaproponowany przez rząd kompromis i oświadczyły, iż nie zrezygnują z protestu w sprawie podwyżek pensji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH