Słowacja: podwyżki dla lekarzy zatwierdzone, przekształcenia szpitali wstrzymane

Słowacki parlament zatwierdził w środę (14 grudnia) kompromis zawarty między rządem a lekarskimi związkami zawodowymi, gwarantujący stopniową podwyżkę pensji lekarzy do poziomu 2,3 średnich zarobków w kraju.

Spełnienie żądań lekarzy wymagało od parlamentarzystów wniesienia poprawek do kilku ustaw, ponieważ oprócz podniesienia zarobków porozumienie z rządem przewidywało wstrzymanie przekształceń szpitali w spółki i ograniczenie lekarskich nadgodzin.

Istniało poważne zagrożenie, że parlament nie poprze zapisów dotyczących wstrzymania komercjalizacji szpitali, ponieważ sprzeciwia się temu część centroprawicowej koalicji. Dlatego lekarze w weekend ogłosili pogotowie strajkowe i gotowość do dalszych masowych protestów. Tymczasem w ich obronie stanęła lewicowa opozycja i w Radzie Narodowej (jednoizbowym parlamencie) poparła ich żądania.

Parlamentarzyści nie zgodzili się jednak na wspomniane w porozumieniu podwyżki pensji wykraczające poza 2012 rok. Mimo to lekarze nie protestowali, ponieważ podpisali już nowe, przewidujące to kontrakty z placówkami publicznej ochrony zdrowia.

- Przyjęto większą część memorandum, a dla nas jeden z najważniejszych punktów to właśnie wstrzymanie przekształceń szpitali - powiedział w reakcji na głosowanie szef słowackich lekarskich związków zawodowych LOZ Marian Kollar, stojący na czele protestu. - To, co zostało spełnione, traktujemy pozytywnie - dodał.

Centroprawicowy rząd Ivety Radiczovej zawarł porozumienie z lekarzami 3 grudnia, po masowym proteście paraliżującym słowacką ochronę zdrowia. Protest, w którym wzięło udział około 1200 z ponad 7 tys. lekarzy z publicznych szpitali, polegał na złożeniu wypowiedzeń o pracę z dniem 1 grudnia.

Lekarze protestowali w ten sposób przeciw niskim zarobkom, warunkom pracy i przekształcaniu szpitali w spółki. Był to największy strajk lekarzy w najnowszej historii Słowacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH