Sławomir Neumann zapowiada: będzie decentralizacja NFZ

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann poinformował, że resort intensywnie pracuje nad zmianami w NFZ. Zapowiedział likwidację Centrali Funduszu i przekazanie jej kompetencji wojewódzkim oddziałom płatnika. Zarówno politycy opozycji jak i eksperci rynku ochrony zdrowia są na razie powściągliwi w ocenach. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach.

Zgodnie z zapowiedziami Sławomira Neumanna ma także powstać urząd nadzoru ubezpieczeń, który w założeniu będzie nadzorował płatnika publicznego, a w przyszłości również płatników prywatnych. Instytucja ta miałaby dbać m. in. o jakość udzielanych świadczeń.

Jak wyjaśniał wiceminister, resort planuje też pozbawienie płatnika publicznego kompetencji ustalania cen świadczeń. W zamian miałaby powstać specjalna agencja wyceny. Według niego obecnie sytuacja "jest niezdrowa", ponieważ NFZ sam wycenia procedury, sam płaci i sam się kontroluje.

- Nie chodzi o rewolucję, ale raczej o poprawianie systemu - mówił Sławomir Neumann podczas spotkania z dziennikarzami zorganizowanego we wtorek (9 października) przez magazyn "Forbes".

Według wiceministra zmiany w NFZ powinny wejść w życie w przyszłym roku. Ich wstępny plan miałby być gotowy już w listopadzie br. Jego uchwalenie planowane jest wiosną, a wdrożenie - latem 2013 r., kolejne kontraktowanie świadczeń odbywałoby się zatem, jak zauważa Neumann, w nowych realiach. 

Wiceminister podkreślał, że chodzi m. in. o przygotowanie płatnika publicznego do konkurencji na rynku ochrony zdrowia, tj. możliwości pojawienia się innych ubezpieczycieli.

Poczekajmy na konkrety

Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, sceptycznie odnosi się w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl do zapowiedzi wiceministra Neumanna. - Pojawiają się koncepcje stworzenia bardziej autonomicznych regionalnych oddziałów Funduszu, jednak wciąż nie wiadomo ile ich ma być, jak mają działać - mówi Piecha.

Jego zdaniem, obecne zapowiedzi resortu zdrowia pozostają na razie na etapie pustych haseł. Wolałby, żeby pojawił się np. projekt ustawy. Zwraca uwagę także na fakt, że nikt na razie nie tłumaczy, jaki ma być cel zmian w NFZ.

Także Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ uważa, że dopiero znając szczegóły propozycji ministerstwa będzie można ją ocenić. - Na podstawie tych szczątkowych informacji trudno sobie wyrobić zdanie na temat sensowności powyższych zmian. Nie wiemy, czy to będzie rzeczywista reforma, czy tylko pozorowana - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH