Sławomir Neumann: ocena pakietu onkologicznego możliwa po I kwartale

Po pierwszym kwartale br. będziemy mogli podsumować, jak działa pakiet onkologiczny, ocenić słabości systemu i je skorygować; po półroczu resort będzie mógł zaprezentować pierwsze analizy finansowe dotyczące pakietu - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Wiceminister zdrowia zapewnił, że zbierane są wszystkie uwagi dotyczące funkcjonowania pakietu, a ministerstwo na bieżąco stara się usprawniać system.

- Po pierwszym kwartale będziemy mogli podsumować działanie tego pakietu, już od poziomu lekarza POZ, do leczenia w centrach. Będziemy mogli powiedzieć, czy rzeczywiście są wady i słabości systemu i je korygować - powiedział.

Jak dodał, pierwsze analizy finansowe funkcjonowania pakietu MZ będzie mogło zaprezentować po pierwszym półroczu.

- Jesteśmy w roku, który będzie miał dla onkologii duże znaczenie, bo będzie uchwalony nowy Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, będziemy mieli pierwsze doświadczenie i pozytywne efekty zmian w onkologii. I rzeczywiście chyba będzie też tak, że w dużej mierze pacjenci onkologiczni będą leczeni w jednostkach specjalizujących się w onkologii, czego do tej pory nie było - mówił wiceminister.

Neumann ocenił, że pakiet onkologiczny daje ośrodkom onkologicznym szansę, by szybciej przyjmowały pacjentów i tym samym zwiększyły skuteczność leczenia nowotworów. Zapewnił, że pakiet jest zabezpieczony pod względem finansowym oraz organizacyjnym i w każdym momencie można reagować na rzeczywiste problemy w jego funkcjonowaniu.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska zaprzeczyła, jakoby jej biuro zostało zalane falą skarg i pytań związanych z funkcjonowaniem pakietu. Wśród 4 tys. spraw, które wpłynęły w styczniu, pakietu dotyczyło jedynie ok. 160.

Pacjenci najczęściej zwracają się do rzecznika, by uzyskać dodatkowe informacje o funkcjonowaniu pakietu. Skarżą się jednak też, że zbyt długo generowane są karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. kwarty DiLO), przez co czas wizyty się wydłuża. Zgłaszają się również pacjenci niezadowoleni, że lekarz odmówił im wydania karty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH