Śląskie walczy ze smogiem: eksperci przygotują plan działań i założenia uchwały Zanieczyszczenie powietrza w Śląskiem przyczynia się do skrócenia życia każdego mieszkańca średnio o 10 miesięcy Fot. Fotolia

Marszałek woj. śląskiego planuje powołanie zespołu ekspertów, którego zadaniem będzie wypracowanie działań ograniczających zanieczyszczenia powietrza z tzw. niskiej emisji oraz przygotowanie założeń uchwały na gruncie tzw. ustawy antysmogowej. Ma ją podjąć sejmik regionu.

Marszałek Wojciech Saługa przytoczył w piątek (15 kwietnia) podczas briefingu przed debatą "Smog w województwie śląskim - jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?" w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum dane, z których wynika, że zanieczyszczenie powietrza w Śląskiem przyczynia się do skrócenia życia każdego mieszkańca średnio o 10 miesięcy.

Według informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach za 55 proc. niskiej emisji w woj. śląskim odpowiadają indywidualne gospodarstwa domowe. Źródła przemysłowe i transportowe to 35 proc. całości. Pozostałe źródła - 10 proc. - to m.in. pola i zwałowiska. Emisja pyłów z zakładów przemysłowych w 2014 r. wyniosła 14 tys. ton, z budynków mieszkalnych 36 tys. ton, a ze spalin - ok. 16 tys. ton.

Aby planowane działania i uchwała mogły objąć całe województwo, samorząd zamierza rozpocząć szeroką kampanię edukacyjną dotyczącą problemu zanieczyszczeń powietrza. W pierwszej kolejności chce ją skierować do włodarzy mniejszych miast i gmin, którzy dotychczas słabiej deklarowali wolę walki z niską emisją.

Czas przekonać samorządowców
- Skala naszego regionu i skala zjawiska są tak duże, że zapewne nie uporamy się z tym w krótkim czasie. Ponieważ powietrze nie zna granic, absolutną zasadą powinno być jednak, że nasza uchwała wojewódzka obejmuje cały teren woj. śląskiego. Chodzi o to, aby nie było "wysp", wokół których trwa walka. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda się nam przekonać władze miast i gmin oraz lokalne społeczności, aby przyłączyły się do tego procesu - zaznaczył Saługa.

Przypomniał, że samorząd woj. śląskiego zaczął już uzgadniać z gminami działania przeciwko niskiej emisji, które miałyby się znaleźć w planowanej uchwale. Do gmin regionu wysłano ankiety dotyczące ich oczekiwań w tej kwestii. - Pozytywnie odpowiedziało ok. 90 proc. - podkreślił marszałek.

Jak relacjonował, najbardziej zdecydowane wobec problemu okazały się duże miasta z centrum regionu. - Na obrzeżach świadomość jest trochę inna, dlatego zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest edukacja. Zamierzamy zorganizować pierwsze szkolenie właśnie dla wójtów, przewodniczących rad, radnych aby ich przekonać, że takie działania są potrzebne - dodał Saługa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH