Śląskie: w dniu wiedzy o autyzmie Spodek będzie niebieski

W poniedziałek 2 kwietnia, w Światowym Dniu Wiedzy na Temat Autyzmu, województwo śląskie włączy się do akcji Light It Up Blue (Zapal się na niebiesko). Charakterystycznym elementem tej inicjatywy jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych, najwyższych oraz wyróżniających się budynków na terenie całej Polski.

W Katowicach zostanie oświetlona hala Spodek i Rondo Sztuki oraz Żyrafa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. W Częstochowie rozbłysną dwa budynki Urzędu Miasta, w Zabrzu i Świętochłowicach ratusze miejskie. Do przedsięwzięcia włączyły się też dwie wojewódzkie instytucje kultury: Opera Śląska w Bytomiu oraz Teatr Rozrywki w Chorzowie. Akcji patronuje marszałek województwa śląskiego.

Może się do niej przyłączyć każdy poprzez niebieski ubiór lub niebieskie akcenty, zamieszczenie w widocznym miejscu logo akcji lub oświetlenie niebieskim światełkiem własnego okna.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2008 r. ustanowiło 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień, który ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem, jest obchodzony co roku.

Przez ONZ autyzm jest obecnie postrzegany jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Osoby autystyczne ze względu na trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i problemy w funkcjonowaniu w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Ze względu na otaczające je bariery często są zdane na siebie i pozostają w społecznej izolacji.

- Autyzm to choroba, z której się nie wyrasta. Szacuje się, że obecnie 1 osoba na 100 dotknięta jest autyzmem: w województwie śląskim chorobą tą dotkniętych jest około 30 tys. osób - mówi Joanna Stępień, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i równych szans.

Inicjatywa Light It Up Blue zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks stała się akcją ogólnoświatową. Jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. W 2011 r. ponad 2000 budynków w 180 miastach w 48 krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski, jako gest solidarności z osobami z autyzmem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH