Śląskie: radni apelują do prezydenta ws. ustawy o działalności... Ustawa o działalności leczniczej przerzuca problemy służby zdrowia na starostów, prezydentów i marszałków - podnoszą radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Fot. Archiwum

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczący niepodpisywania ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw.

W przyjętym dokumencie radni wskazują, że ustawa zawiera zapisy, które zobowiązują samorządy do corocznego pokrywania strat finansowych szpitali.

Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny i - nie mamy wątpliwości - dramatycznie pogarsza trudną sytuację, w jakiej znajdują się w Polsce samorządy. Samorządy, które - chcemy wyraźnie zwrócić na to
uwagę - nigdy nie otrzymały środków finansowych na finansowanie służby zdrowia - piszą w apelu radni.

Ustawa o działalności leczniczej przerzuca, zdaniem radnych, problemy służby zdrowia na starostów, prezydentów i marszałków, co spowodować może problemy budżetowe szczególnie w naszym   województwie, gdzie samorząd wojewódzki jest organem prowadzącym dla  46 podmiotów leczniczych.

Radni wskazali także na regulacje dotyczące możliwości kupowania usług zdrowotnych przez samorządy, co stoi w sprzeczności z konstytucyjnym prawem obywateli do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Zapisy ustawy, zdaniem radnych, wprowadzają kolejną, obok składki zdrowotnej, formę współfinansowania przez Polaków służby zdrowia.

Zaapelowali, by prezydent nie podpisywał ustawy oraz skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH