Śląskie: marcowy strajk generalny bez lekarzy, pielęgniarki zaprotestują w maju

We wtorek (26 marca) na Śląsku ma dojść do 4-godzinnego strajku generalnego - ogłosili związkowcy w czwartek (14 marca) po rozmowach z rządem. W strajku nie weźmie udziału Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który w maju przygotowuje własną akcję protestacyjną, ani Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Dlaczego?

- Ogłosiłam przygotowania do akcji strajkowej w całej Polsce, bo chodzi o problemy całego środowiska, a nie tylko jednego regionu - powiedziała nam Iwona Borchulska, przewodnicząca OZZPiP.

W czwartek i piątek (14 i 15 marca) wraz z grupą związkowców z ochrony zdrowia Borchulska przebywała w Brukseli, gdzie obradowali szefowie państw i rządów 27 krajów. Szczyt UE poświęcony był dalszej walce z kryzysem i jego społecznymi skutkami.

Protestują w Polsce i Belgii
Tysiące związkowców z Europy protestowało pod hasłem "Nie będziemy płacić za wasz kryzys!". Przesłanie miało dotrzeć do obradujących w stolicy Belgii unijnych przywódców. Inne hasło brzmiało: "Zdrowie i Solidarność". Pracownicy ochrony zdrowia domagali się jednakowego dostępu do leczenia dla wszystkich obywateli, niezależnie od statusu majątkowego.

Sprzeciwiali się coraz powszechniejszej w Europie tendencji do prywatyzacji szpitali i przychodni, co - ich zdaniem - ogranicza dostęp do leczenia, szczególnie najuboższym mieszkańcom UE. Delegacje związków spotkały się z Komisją Europejską, której przekazały swoje postulaty.

Do kluczowych problemów, podnoszonych przez polskie pielęgniarki i położne, należą: obniżanie wynagrodzeń, drastyczne zmniejszanie obsad pielęgniarskich na dyżurach, zwiększenie liczby pacjentów przypadających na jedną pielęgniarkę lub położną, łamanie praw przez pracodawców w zakresie jednostronnego wypowiadania zawartych porozumień.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na radykalizację nastrojów w środowisku pielęgniarek i położnych stało się rozporządzenie ministra zdrowia z 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudniania pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami, które minister Bartosz Arłukowicz podpisał bez uwzględnienia uwag i opinii OZZPiP.

Z tych powodów pod koniec lutego Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o przygotowaniu do strajku generalnego i powołaniu specjalnego zespołu.

Strajk będzie, ale w maju
Jak powiedziała nam Krystyna Ptok, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP w Katowicach, ogólnopolska akcja protestacyjna rozpocznie się w maju.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH