Śląskie: abp Skworc zapowiedział wsparcie uchwały antysmogowej Wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, 33 to miasta polskie. Fot. Fotolia

"Duszpasterskie poparcie" dla planowanej w woj. śląskim uchwały antysmogowej zapowiedział w poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zadeklarował, że Kościół chce współuczestniczyć w zwiększaniu świadomości nt. odpowiedzialności za jakość powietrza.

Abp Skworc był inicjatorem zorganizowanej w poniedziałek w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach konferencji "Niska emisja - jak skutecznie ją zwalczyć", z udziałem m.in. wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Metropolita podczas konferencji zaznaczył, że wobec zagrożeń związanych z niską emisją (pochodzącą z mało efektywnych lokalnych kotłowni i pieców domowych) i powodowanym nią smogiem, konieczne są rozwiązania technologiczne, organizacyjne i prawne - i to jest zadanie rządu, samorządów i instytucji naukowych, ale - podkreślił - potrzebne jest też zwiększanie świadomości społeczeństwa.

- To właśnie w tej przestrzeni widziałbym także rolę Kościoła - stwierdził arcybiskup. - Bardzo ważne jest, żebyśmy mieli świadomość odpowiedzialności za nasz wspólny dom - mówił.

Pytany przez dziennikarzy o możliwe wsparcie np. dla przygotowywanej obecnie przez zarząd woj. śląskiego tzw. uchwały antysmogowej dla tego regionu, abp Skworc zapowiedział, że gdy już uchwała powstanie i po zakończeniu trwających konsultacji zostanie przyjęta przez sejmik województwa.

- Tutaj na pewno będzie z naszej strony duszpasterskie poparcie - abyśmy umieli przekuć te słowa w działanie - wyjaśnił.

Potwierdził, że może to być wystąpienie podobne do wspólnego listu biskupów z terenu woj. śląskiego ws. jakości powietrza z listopada 2015 r. W odczytanym w kościołach liście "w sprawie troski o jakość powietrza" abp Skworc oraz biskupi Jan Kopiec, Andrzej Czaja i Grzegorz Kaszak uznali wtedy zjawisko niskiej emisji za ważną sprawę społeczną.

- Stajemy więc przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy. Opracowane i realizowane przez samorządy plany likwidowania tzw. niskiej emisji trzeba już dzisiaj wzmocnić ekologicznym rachunkiem sumienia - pisali abp Skworc, bp Kopiec, bp Czaja i bp Kaszak.

- Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice "Laudato si"+, ale także zdrowy rozsądek i wola przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj! - podkreślili biskupi. Dodali, że powietrze powinno zostać oczyszczone z efektów ludzkiej lekkomyślności, z której wynika spalanie w piecach np. śmieci, odpadów i przedmiotów plastikowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH