Śląskie: 1,8 mln zł z NFZ na programy polityki zdrowotnej Śląski NFZ po raz drugi dofinansuje realizację gminnych i powiatowych programów profilaktyki zdrowotnej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Programy szczepień przeciwko grypie czy wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, ale też profilaktykę przeciwko obrzękom u pacjentek po amputacji piersi wesprze Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w 23 gminach i powiatach województwa śląskiego.

Oddział po raz drugi dofinansuje realizację gminnych i powiatowych programów profilaktyki zdrowotnej, tym razem przeznaczy na ten cel ponad 1,8 mln zł.

- Mamy się czym pochwalić - dofinansujemy 43 wnioski z 23 gmin, o 100 proc. więcej niż w pierwszej edycji, kiedy dysponowaliśmy kwotą ok. 1,2 mln zł - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor śląskiego NFZ Jerzy Szafranowicz.

Najbardziej aktywny okazał się Chorzów, zyskując dofinansowanie na siedem przedsięwzięć, następna była Częstochowa z pięcioma zaakceptowanymi wnioskami i Katowice z trzema. Dyrektor wskazywał jednak na liczne zgłoszenia z małych gmin, dla których sfinansowanie programów zdrowotnych to znacznie większy wysiłek niż dla tych bogatszych. Uwzględnia to kwota dofinansowania - jednostki samorządu terytorialnego zamieszkałe przez mniej niż 5 tys. osób mogą liczyć na dofinansowanie rzędu 80 proc. kosztów programu, a te powyżej 5 tys. mieszkańców - na 40-proc.

Najwyższą wnioskowaną kwotę - 300 tys. zł - przyznano Jaworznu na realizację programu kompleksowej terapii, opieki i pielęgnacji dzieci niepełnosprawnych. Gminy wnioskowały o wsparcie na programy szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, wywołującego raka szyjki macicy u kobiet, przeciwko grypie, pneumokokom, meningokokom, ospie, na zapobieganie próchnicy czy otyłości u dzieci, na naukę zasad pierwszej pomocy oraz przesiewowe badania słuchu u uczniów. Chorzów zyskał wsparcie na program profilaktyki przeciwobrzękowej dla osób po zabiegach chirurgii onkologicznej, a Sosnowiec na profilaktykę rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz dzieci i młodzieży.

10 wniosków odrzucono, m.in. z uwagi na brak wymaganych opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, niedotrzymanie terminu złożenia wniosku czy pokrywanie się treści programu ze świadczeniami gwarantowanymi przez NFZ.

Możliwość dofinansowania przez NFZ gminnych i powiatowych programów profilaktyki zdrowotnej daje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 28 grudnia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH