Śląski OZZL na spotkaniu z wojewodą o napiętej i przedkryzysowej sytuacji

Przedstawiciele Zarządu Regionu Śląskiego OZZL spotkali się z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem. Celem spotkania było poinformowanie wojewody o przedkryzysowej sytuacji w ochronie zdrowia w Śląskim.

Spotkanie odbyło się w poniedziałek (3 października) w związku z ogłoszonym przez Prezydium ZRŚ OZZL pogotowiem strajkowym w województwie śląskim. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Śląskiej Izby Lekarskiej, członek ORL w Katowicach, dr Katarzyna Wilk, a w większej części spotkania uczestniczył też marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

Jak podaje OZZL, strona związkowa nie była uprzedzona o obecności marszałka w w/w spotkaniu i będzie domagać się odrębnego spotkania z nim, celem zgłoszenia odmiennych i licznych zastrzeżeń odnośnie działań i zaniechań Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w zakresie ochrony zdrowia w niektórych szpitalach podległych Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego zgłaszanych wielokrotnie przez OZZL.

Celem spotkania ze strony OZZL było osobiste poinformowanie wojewody śląskiego o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia woj. śląskiego, którą związek ocenia jako bardzo napiętą i przedkryzysową.

Wojewoda wysłuchał ustnej informacji z podaniem konkretnych przykładów m.in. nt. zamykania oddziałów szpitalnych lub łączenia kilku w jeden, nakłaniania lekarzy drogą zarządzeń lub poleceń służbowych do wykonywania zawodu lekarza z naruszeniem zasad etyki lekarskiej i prawa, sprzedaży lub dzierżawy majątku publicznego szpitali podmiotowi prywatnemu, nieopłacalnych (czyli za nisko wycenionych przez NFZ) usług medycznych - informuje Zarząd Regionu Śląskiego OZZL.

Po spotkaniu zarząd związku ustalił, że 4 października rozpocznie się na wniosek OZZL robocze spotkanie przedstawicieli ZR Śl. OZZL z Ireneuszem Ryszkielem, dyrektorem wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej  Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dzień później w Tychach  odbędzie się zebranie ZR Śl. OZZL i Śląskiego Komitetu Strajkowego OZZL, które podejmie kolejne decyzje w sprawie akcji protestacyjnej i pogotowia strajkowego (w tym m.in. ustali szczegółowy harmonogram kolejnych protestów, pikiet i manifestacji oraz wszczynania i wznawiania sporów zbiorowych w szpitalach woj. śląskiego w ramach przygotowań do strajku generalnego lekarzy województwa śląskiego).

Przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim 5 października ma odbyć się manifestacja lekarzy z wielu miast województwa śląskiego (m.in. z Katowic, Zabrza, Jaworzna, Tychów, Ustronia, Częstochowy, Rybnika, Pszczyny, Zawiercia i Mysłowic) pod hasłem m.in. "Mniej lekarzy, więcej zgonów”.
  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH