Śląsk: szpitale powiatowe chcą od NFZ ponownej analizy planów finansowych Dr Józef Kurek, prezes ZSPWŚ i dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie; FOT. PTWP

O ponowną analizę planów rzeczowo-finansowych na 2018 r. zwrócił się do śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego (ZSPWŚ). Powodem - obawa o pogorszenie dostępu do świadczeń i wydłużenie kolejek.

W czwartek w siedzibie śląskiego oddziału NFZ w Katowicach odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali zrzeszonych w ZSPWŚ z wicedyrektorem oddziału ds. medycznych Piotrem Nowakiem. Dotyczyło właśnie planów rzeczowo-finansowych na 2018 r., których część związkowych szpitali nie podpisała, natomiast większość zwróciła się do płatnika z prośbą o ich ponowną analizę.

 Śląski NFZ przedstawił szpitalom plany rzeczowo-finansowe na 2018 r. 24 listopada. We wtorek minął termin podpisania dokumentów. - Część placówek zrzeszonych w związku nie podpisała dokumentów, ponieważ sumarycznie zaproponowane wartości są niższe niż tegoroczne – poinformował dr Józef Kurek, prezes ZSPWŚ i dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

 - Finansowanie na poziomie przedstawionym w planach sprawi, że diametralnie zmniejszy się dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej i wzrosną kolejki, co budzi nasz oczywisty sprzeciw. Większość członków związku złożyło w śląskim oddziale NFZ wniosek o ponowną analizę zaproponowanych rozwiązań – dodał prezes Kurek.

 Jak podkreślono w komunikacie, przesłanym w czwartek PAP przez biuro prasowe śląskiego oddziału NFZ, sporządzając plany rzeczowo-finansowe płatnik musi przestrzegać dyscypliny finansów publicznych. Przedstawione świadczeniodawcom wyliczenia na I półrocze 2018 r. powstały m.in. w oparciu o plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej, informacje o sprawozdanych przez szpitale świadczeniach i prognozę planu finansowego Śląskiego OW NFZ. Zgłoszone przez świadczeniodawców uwagi do planów rzeczowo-finansowych na I półrocze 2018 r. są jednak - jak zapewniono - na bieżąco analizowane przez śląski oddział NFZ.

 W oświadczeniu podkreślono, że jeśli tylko śląski NFZ otrzyma dodatkowe pieniądze – jak w przypadku 93 mln zł, które we wrześniu 2017 br. trafiły do oddziału z funduszu zapasowego NFZ i zostały przeznaczone m.in. na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę stawu kolanowego lub biodrowego, diagnostykę obrazową i leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C – zostaną one przekazane na świadczenia opieki zdrowotnej.

 Jak przekazał PAP w czwartek po spotkaniu wiceprezes ZSPWŚ i dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach Mariusz Wołosz, przebiegło ono w dobrej atmosferze. - Uzgodniliśmy m.in., że jeszcze raz przeanalizujemy sprawozdania, wskazano nam obszary, gdzie mogą jeszcze być jakieś nieścisłości, zobaczymy, jakie to da efekty – powiedział.

Szpitale Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego dysponują łącznie blisko 4,5 tys. łóżek. Organizację tworzy aktualnie 15 szpitali.

Zgodnie ze statutem Związku, członkowie ZSPWŚ to wyłącznie te jednostki, których organem tworzącym jest powiatowa jednostka samorządu terytorialnego lub spółka, w której większość udziałów lub akcji należy do powiatowej jednostki samorządu terytorialnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH