Skutki sieci szpitali: połączone komisje sejmowe z listą pytań i wątpliwości Głównym problemem sieci szpitali wydaje się ryczałtowanie i odejście od zasady, że pieniądz idzie za pacjentem.Fot. Archiwum

Nie potraficie odpowiedzieć na pytanie o skutki projektowanej ustawy o sieci szpitali - ocenił w środę (22 lutego) Bartosz Arłukowicz (PO) po dyskusji nt. projektowanych zmian podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji: Zdrowia, Gospodarki i Rozwoju oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Zwrócił także uwagę na fakt, iż na posiedzeniu zabrakło konstytucyjnego ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła, a resort reprezentuje podsekretarz stanu Piotr Gryza.

Po przedstawieniu przez wiceministra Gryzę w godzinnym wystąpieniu zasad funkcjonowania sieci możliwość zadawania pytań uzyskała strona społeczna.

Ustawa wymusza kuriozalne fuzje
Magdalena Dudzińska z Chorzowskiego Centrum Onkologii i Pediatrii w Chorzowie zwróciła uwagę na problem łączenia placówek, wynikający wprost z sieci szpitali.

- Spełniamy kryteria wejścia do sieci, ale decyzją samorządu, wyprzedzającą wejście w życie ustawy, dochodzi obecnie do włączenia lecznicy w struktury szpitala miejskiego dla dorosłych, co jest rozwiązaniem kuriozalnym. Sądzimy, że w projekcie ustawy pion wielospecjalistycznych szpitali dziecięcych wyodrębniony jest właśnie po to, aby chronić je przed podobnym działaniami, które mogą ostaecznie prowadzić nawet do ich likwidacji. Tutaj widzimy odwrotny skutek - zauważyła Magdalena Dudzińska.

Prof. Andrzej Matyja, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie zaznaczył, że z wypowiedzi ministra Radziwiłła wynika, iż ilość środków finansowych (91 proc. dla sieci szpitali) przekłada się na ilość świadczeń.

- To nieprawda. Zdecydowana większość zabiegów chirurgicznych wykonywanych jest w ramach chirurgii jednego dnia. Zatem ilość zabiegów i ilość środków przeznaczonych na najczęściej wykonywane zabiegi mają się do siebie nijak. Jak wyobraża pan sobie przesunięcie zabiegów wykonywanych dotychczas w ramach chirurgii jednego dnia do szpitali, które otrzymały ryczałt? - pytał profesor ministra Gryzę.

Będzie problem z pozyskaniem środków unijnych?
Przedstawicielka Medical Magnus Clinic (klinika ortopedyczna) w Łodzi zauważyła, że w przypadku placówki, która skorzystała ze środków unijnych, np. na budowę bloków operacyjnych, wymagane jest utrzymanie ciągłości kontraktu z NFZ. Co w sytuacji, gdy lecznica, która nie trafi do sieci, kontraktu nie zdobędzie?

O środki unijne pytał także Maciej Sytek z departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

- Na rynku tworzy się uprzywilejowany podmiot, który będzie otrzymywał środki ryczałtem i będzie naturalnie konkurował o pieniądze unijne. Czy nie będziemy mieli za chwilę problemu z niedozwoloną pomocą publiczną? Komisja Europejska mocno zwraca na to uwagę, zatem obawiamy się, czy nie staniemy w obliczu takich zagrożeń - mówił samorządowiec.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH