Skończmy z chodzeniem do lekarza medycyny pracy po pieczątkę Podczas sesji dotyczącej medycyny pracy; FOT. PTWP

Współczesna medycyna pracy, jako jeden z elementów systemu ochrony zdrowia, wymaga wielu zmian systemowych. Uczestnicy sesji "Medycyna pracy - w poszukiwaniu współczesnego modelu", w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2016), podkreślali, że obowiązujące dzisiaj w tym zakresie przepisy są archaiczne.

Jak wskazywała Krystyna Kostyra, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy, obecnie ta dziedzina jest postrzegana jako „rzesza lekarzy, których zadaniem jest profilaktyczna opieka nad pracującymi, czego efektem jest głównie wydawanie orzeczeń”.

Nowe wyzwania
Zdaniem dyrektor Kostyry zdarza się często, że lekarza medycyny pracy pacjent traktuje, jako tego, do którego przychodzi tylko po zaświadczenie czy pieczątkę. To musi ulec zmianie.

- W dzisiejszych czasach medycyna pracy stoi przed wieloma nowymi wyzwaniami. Pojawiają się procesy technologiczne i informatyczne szkodliwe dla zdrowia pracowników. Mamy też do czynienia z dużą migracją pracowników, zmiennością zatrudnienia i to też musi znaleźć odzwierciedlenie w działaniach lekarzy medycyny pracy - mówiła dyrektor Kostyra.

W jej opinii, ideą przewodnią zmian przepisów w tej dziedzinie powinno wskazanie, że lekarz medycyny pracy ma być doradcą zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Ma wskazywać na nieprawidłowości występujące w procesie pracy, ale i możliwości rozwiązania tych problemów.

- Należy mieć na względzie także to, że częstą przyczyną absencji pracowników będą choroby przewlekłe, które związane są z pracą, m.in. choroby układu krążenia, choroby układu szkieletowo-mięśniowego. Warto się zastanowić, czy medycyna pracy nie powinna być w sposób bardziej istotny skomunikowana z pracą lekarza rodzinnego - podkreślała.

- Pracodawcy skarżą się, że koszty badań lekarskich stanowią pokaźną część budżetu firmy. W procesie projektowania nowych przepisów rozważana jest możliwość, by udział w kosztach profilaktyki i opieki zdrowotnej nad pracującymi brały udział również inne instytucje. Na pewno NFZ byłby tu właściwy - powiedziała konsultant wojewódzka w dziedzinie medycyny pracy.

Konieczne są jednolite przepisy
- Medycynie pracy potrzebne są ujednolicone przepisy, których nie trzeba interpretować. Obecnie lekarze orzekający są na granicy kontaktu z prokuratorem - mówił dr Ryszard Szozda, przewodniczący Zespołu ds. Orzekania i Opiniowania Sądowo-Lekarskiego w Śląskiej Izbie Lekarskiej, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH