
Współczesna medycyna pracy, jako jeden z elementów systemu ochrony zdrowia, wymaga wielu zmian systemowych. Uczestnicy sesji "Medycyna pracy - w poszukiwaniu współczesnego modelu", w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2016), podkreślali, że obowiązujące dzisiaj w tym zakresie przepisy są archaiczne.
Jak wskazywała Krystyna Kostyra, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy, obecnie ta dziedzina jest postrzegana jako „rzesza lekarzy, których zadaniem jest profilaktyczna opieka nad pracującymi, czego efektem jest głównie wydawanie orzeczeń”.
Nowe wyzwania
Zdaniem dyrektor Kostyry zdarza się często, że lekarza medycyny pracy pacjent traktuje, jako tego, do którego przychodzi tylko po zaświadczenie czy pieczątkę. To musi ulec zmianie.
- W dzisiejszych czasach medycyna pracy stoi przed wieloma nowymi wyzwaniami. Pojawiają się procesy technologiczne i informatyczne szkodliwe dla zdrowia pracowników. Mamy też do czynienia z dużą migracją pracowników, zmiennością zatrudnienia i to też musi znaleźć odzwierciedlenie w działaniach lekarzy medycyny pracy - mówiła dyrektor Kostyra.
W jej opinii, ideą przewodnią zmian przepisów w tej dziedzinie powinno wskazanie, że lekarz medycyny pracy ma być doradcą zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Ma wskazywać na nieprawidłowości występujące w procesie pracy, ale i możliwości rozwiązania tych problemów.
- Należy mieć na względzie także to, że częstą przyczyną absencji pracowników będą choroby przewlekłe, które związane są z pracą, m.in. choroby układu krążenia, choroby układu szkieletowo-mięśniowego. Warto się zastanowić, czy medycyna pracy nie powinna być w sposób bardziej istotny skomunikowana z pracą lekarza rodzinnego - podkreślała.
- Pracodawcy skarżą się, że koszty badań lekarskich stanowią pokaźną część budżetu firmy. W procesie projektowania nowych przepisów rozważana jest możliwość, by udział w kosztach profilaktyki i opieki zdrowotnej nad pracującymi brały udział również inne instytucje. Na pewno NFZ byłby tu właściwy - powiedziała konsultant wojewódzka w dziedzinie medycyny pracy.
Konieczne są jednolite przepisy
- Medycynie pracy potrzebne są ujednolicone przepisy, których nie trzeba interpretować. Obecnie lekarze orzekający są na granicy kontaktu z prokuratorem - mówił dr Ryszard Szozda, przewodniczący Zespołu ds. Orzekania i Opiniowania Sądowo-Lekarskiego w Śląskiej Izbie Lekarskiej, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 10:23 Pełnomocnik rządu: protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali
- 10:17 Naukowcy: o zdrowiu przyszłych dzieci decyzuje styl życia ich rodziców
- 10:03 RPD: apeluje dostępność do nieodpłatnych świadczeń dla wszystkich dzieci
- 09:50 Badania: odkryto lepszy sposób przechowywania wątroby do przeszczepu
- 09:40 Badania: skarżymy się na stan zdrowia nieco rzadziej niż inni Europejczycy
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 5 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych