Skarga na bezczynność prezydent Warszawy w sprawie in vitro Skarga na bezczynność prezydent Warszawy w sprawie in vitro. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. Archiwum

Partia Razem przygotowuje skargę na bezczynność prezydent Warszawy w sprawie projektu programu finansowania in vitro dla Warszawy.

Od czerwca stołeczny ratusz odmawia poddania pod głosowanie obywatelskiego projektu uchwały o przyjęciu programu leczenia niepłodności dla mieszkańców Warszawy. Wtedy złożyła go Partia Razem, która zebrała pod nim 18 tys. podpisów.

Projekt zakładał, że w latach 2016-18 kosztujący 7 mln zł program finansowany przez Warszawę pomógłby ok. 2 tys. osób. Miał zastąpić ogólnopolski program refundacji in vitro, który decyzją rządu PiS zakończył się 30 czerwca.

Stołeczni prawnicy argumentowali, że Partia Razem nie załączyła opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Tymczasem zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej o taką opinię może wnioskować jedynie samorząd, konkretnie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak wskazuje na inne argumenty i tłumaczy, dlaczego Warszawa nie poszła tropem Częstochowy i Łodzi, które przyjęły programy in vitro. Twierdzi, że te miasta wprowadziły te programy, zanim zmienili się wojewodowie, a to oni mają nadzór nad uchwałami i mogą je pouchylać. Poza tym regionalne izby obrachunkowe na razie są instytucjami niezależnymi, ale według propozycji resortu finansów ich skład będzie nominować rząd. - Kaganiec się zaciska - ostrzega Jóźwiak.

Ze stanowiskiem miasta nie zgadza się prof. Hubert Izdebski, autor reformy administracyjnej i ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Mówi, że nie znajduje podstawy do twierdzenia, że samorząd nie może przyjąć takiego programu ze względów prawnych. Poza określonymi wyjątkami zadanie publiczne może stać się zadaniem własnym gminy, o ile zaspokaja potrzeby wspólnoty gminnej - wskazuje.

Czytaj: www.warszawa.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH